2006. január. 17. 14:12 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. január. 17. 14:12 Gazdaság

Biodízel-nagyhatalom lesz Románia?

Egyre több külföldi cég érdeklődik bioüzemanyag gyártása iránt Romániában, tekintettel az olcsó munkaerőre és a repce termesztésére alkalmas jelentős mezőgazdasági területre – írja a Saptamana financiara román hetilap.

Elsőként a portugál Martifer konzorcium jelezte, hogy cége, a Biomart 47 millió eurós beruházással Lehliu Garában (Calarasi megye) létesít biodízel üzemet, amely várhatóan 2007-ben készül el. Az évi 100 ezer tonna kapacitású finomító a legnagyobb lesz Európában, Románia bioüzemanyag szükségletének 30 százalékát fogja előállítani. A Martifer tervei között szerepel 50 ezer hektárnyi terület megvásárlása az Agromart cégtől repce és lenmag termesztésére.

A német MAN Ferrostaal is jelezte, hogy 138 millió eurót fektet be Atel és Loamnes településen Szeben megyében egy mezőgazdasági üzem és egy biodízel üzem építésébe. A biodízel üzem építését várhatóan idén májusban kezdik meg, az ateli üzem 2008-tól napi 400 tonna zöld üzemanyagot és 37 tonna glicerint állít elő repcéből. A Rompetrol évi 60 ezer tonna zöld üzemanyag előállítását tervezi 2007-től.

A külföldi befektetések lebonyolításával foglalkozó ARIS ügynökség más európai és észak-amerikai vállalatokkal is tárgyal biodízel és bioetanol romániai gyártásáról.

Becslések szerint 2008-tól Románia egyike lesz a világ tíz legnagyobb biodízel termelőjének. Az ország a jelenlegi 4,5 millió tonna helyett 2010-től már évi 11 millió tonnát állít elő. Az ország 3,4 millió hektár mezőgazdaságilag hasznosítható területtel büszkélkedhet.

Az Európai Unió irányelvei szerint a jelenleg uniós szinten 2 százalék körüli bioüzemanyag-felhasználást 2010-re 5,75 százalékosra kell feltornászni az összes üzemanyag felhasználáson belül.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.