A kiskereskedelem 7,2 százalékkal nőtt
A változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom 2005 novemberében 7,2 százalékkal, az első tizenegy hónapban 5,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit a naptárhatástól megtisztított volumenindexek alapján - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az egy hónappal korábbihoz képest novemberben 0,6 százalékkal nőtt a szezonális és naptárhatástól megtisztított kiskereskedelmi volumenindex. A változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom októberben 6,6 százalékkal, szeptemberben 7,3 százalékkal, a III. negyedévben 6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit a naptárhatástól megtisztított adatok alapján.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben tavaly az első tizenegy hónapban folyóáron 5.001 milliárd forint, ezen belül novemberben 501 milliárd forint értékű árut forgalmaztak.
A kiskereskedelmi forgalom novemberi élénkülésében a KSH szerint a dinamikus bérkiáramláson kívül a karácsonyi vásárlási szezon megindulása, valamint az előző évi alacsony bázis is szerepet játszott. 2004 második felében ugyanis lassult a kiskereskedelmi forgalom bővülése. 2004 novemberben 4,1 százalékkal haladta meg a forgalom volumene az egy évvel korábbit, ami elmaradt az az évi átlagos 5,7 százalékos növekedéstől.
A kiskereskedelmi átlagnál gyorsabban, 8,1 százalékkal nőtt novemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma. Ezen belül 10 százalékot meghaladó mértékben bővültek a nagy, 1.200 négyzetméter feletti alapterületű, vegyes termékkörű üzletek (hipermarketek, szupermarketek) eladásai.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai 6,6 százalékkal bővültek. Ezen belül a legdinamikusabban a könyv-, újság-, papíráru-, valamint az illatszer-kiskereskedelem forgalma nőtt.
Az Eurostat előzetes becslése szerint novemberben az EU-25 átlagában 1,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene 2004 novemberéhez képest, naptárhatással kiigazítva; az eurózóna országaiban pedig 0,3 százalékos növekedést jeleztek.
A még nem minden országra publikált adatok szerint az előző év azonos hónapjához mért legmagasabb növekedést a lett (20,6 százalék), a litván (17,7 százalék) és a szlovák (10,2 százalék) kiskereskedelem érte el. Nagy-Britanniában 1,9 százalékos, Franciaországban 0,5 százalékos bővülést regisztráltak. Csökkenés következett be Belgiumban (4,1 százalék), Németországban (0,6 százalék) és Luxemburgban (2,9 százalék).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.