2005 a nagy olaj- és benzindrágulás éve volt
Az elmúlt év jelentős drágulást hozott a kőolaj, a benzin, a fűtőolaj árában, az idei kilátásokról azonban egyelőre visszafogottan nyilatkoznak az elemzők, nem látnak határozott tendenciát.
A legrosszabb augusztus végén volt a helyzet, amikor rekordot döntött a kőolaj ára: egy hordó (159 liter) könnyűolajfajta 70,85 dollárba került New Yorkban. Elemzők emlékeztetnek arra, hogy az áremelkedést elsősorban Ázsia, s főként Kína keresletének ugrásszerű növekedése váltotta ki, miközben nem nőtt ezzel összhangban a kitermelés, s a vezetékek folyamatos megrongálása miatt Irak exportja sem állt vissza a normális szintre.
Ugyanakkor a felhasználók is lemaradtak a beruházásokkal, az Egyesült Államok finomítói nem győzték az amerikai autósok rohamát, ezért külföldön - elsősorban Európában - vettek finomított termékeket, ami a kontinensen felhajtotta a kőolajtermékek árát.
Mindehhez jöttek a természeti katasztrófák - amelyekben olajkitermelői és finomítói kapacitások is megsérültek -, valamint a spekulánsok jelentős felvásárlásai, ami szintén hozzájárult az áremelkedéshez.
Így ment ez egészen szeptemberig, amikor a vezető ipari hatalmak úgy döntöttek: piacra dobják tartalékaik egy részét, s ez - persze némi ingadozással - tartós árcsökkenést eredményezett: a kőolaj ára végül is 60 dollár körüli szinten fejezte be az évet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.