2005. december. 21. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. december. 22. 12:37 Trend

Olajálló világgazdaság

A tavalyinál lassúbb, de változatlanul egészséges, 3,2 százalékos növekedést ért el a világgazdaság 2005-ben a Világbank szerint, annak ellenére, hogy a globális konjunktúrára igencsak rányomta bélyegét a rekordmagasságba - nyár végére hordónként 70 dollárig - emelkedő és az év végén 60 dollár körül mozgó olajár. A konjunktúrában meghatározó amerikai gazdaság 3,6 százalékkal nőtt, lendületét sem a drága olaj, sem a Katrina hurrikán sokkja nem törte meg. Az sem ártott, hogy a jegybank szerepét ellátó Fed az infláció féken tartása érdekében az idén is folytatta a monetáris szigorítást, a kamatok fokozatos emelését.

HVG
Továbbra is feszültséget okozott viszont a globális gazdaságban az USA egyre növekvő költségvetési és folyó fizetési mérlegének hiánya. Különösen, hogy ez a változatlanul gyors növekedést produkáló ázsiai exportőr országokban felhalmozódott dollártöbblettel párosult. A felhalmozás főként Kínára volt jellemző, amely hiába értékelte fel enyhén valutáját, a lépés sem gazdasága, sem exportja növekedését nem lassította. Utóbbi miatt éles kereskedelmi vitába keveredett mindkét fő kereskedelmi partnerével, az USA-val és az EU-val is.

Az EU növekedése az idén is elmarad az amerikaitól, amiért a német, a francia és az olasz gazdaság gyengébb teljesítményét, átfogóan pedig az európai ipar romló hatékonyságát okolták a szakértők. Az eurózóna konjunktúrájának törékenysége miatt számos vezető politikus és közgazdász ellenezte, hogy az Európai Központi Bank december 1-jén - öt év után először - kamatot emelt. Ismét az EU-átlagnál gyorsabban nőtt az új kelet-európai tagállamok gazdasága, ám az ütem mindenhol mérséklődött - a lista végén Lengyelország és Magyarország állt. Az uniós tagság hasznaként könyvelhették el viszont, hogy a régió nyolc országába 2005-ben az előző évi másfélszerese, 25 milliárd dollár közvetlen külfölditőke-befektetés érkezett.

HVG
Az olaj drágulásából extra bevételhez jutottak a kitermelő országok, amelyek a többletet igyekeztek a korábbinál ésszerűbben felhasználni. Rekordnyereséget könyvelhettek el az olajvállalatok is, amelyek ezért a támadások kereszttüzébe kerültek az USA-ban és Nagy-Britanniában is.

Jó évet tudhattak maguk mögött a nyersanyag-kitermelő cégek is, amelyeknek szintén csinos hasznot hozott az általános világpiaci áremelkedés. Megdőlt néhány lélektani határ is: az 1999 óta folyamatosan dráguló arany unciánkénti árfolyama például negyedszázad után december elején átlépte az 500 dolláros szintet. Az aranynyal párhuzamosan drágultak és árrekordokat döntöttek a nemesfémek, például az ezüst és a platina. Évek óta nem látott magasságba emelkedett számos színesfém, így a réz, a cink, az alumínium ára is.

Kedvezően hatott az értékpapírpiacokra, hogy feléledt a vállalatok fúziós kedve, és újra voltak sikeres tőzsdei bevezetések, különösen orosz és kínai cégek részéről. A felvásárlási láz ezúttal az USA-nál erősebb volt Európában, ahol új lendületet vett az egységes és egyre inkább liberalizálódó piac ösztökélte konszolidációs hullám. A fúziók főszereplői az ezredfordulón felhalmozott adóssághegy alól kikecmergő távközlési cégek, valamint a közszolgáltató vállalatok és a bankok voltak.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.