2005. szeptember. 30. 10:22 Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 30. 10:24 Gazdaság

Bérlakás-privatizáció: területi egyenlőtlenségek

420 ezerről 60 ezerre csökkent másfél évtized alatt az önkormányzati lakások száma Budapesten.

A 23 kerület tulajdonában maradt otthonoknak közel a fele négy belső városrészben (Angyalföld, Erzsébet-, József-, Ferencváros) található. A többnyire szociális bérlakásként hasznosított ingatlanok közül tavaly összesen 962 lakás állt például a 89 ezer lakosú II. kerületi önkormányzat tulajdonában, a 79 ezer lakosú VIII. kerület ugyanakkor 8 ezer ilyen lakással rendelkezett - derül ki Budapest Statisztikai Zsebkönyvének legutóbbi (2004-es) kötetéből.

A budai elit körzetek közül az I. kerület egykori tanácsi bérlakásainak mintegy 90, a II. kerület 95, a XII. kerület 87 százalékát értékesítette a rendszerváltás óta. A pesti Belvárosban 92 százalék, Zuglóban 90 százalék volt ez az arány.

A kevésbé frekventált belső negyedekben (VII., VIII., IX., XIII. kerület) a korábbi bérlakások 75-85 százaléka került magántulajdonba; a Józsefvárosban például 37 ezer bérlemény közül 29 ezer.

A bérlakás-privatizáció csúcspontja 1995-re esett, akkor az egész országban egyetlen év alatt 105 ezer lakás ment el, négyzetméterenként 8500 forintos átlagáron. Tavaly már csak 2095 önkormányzati lakást értékesítettek, 40 ezer forintos átlagos négyzetméterárért.

A vételár már egy évtizeddel ezelőtt is Hajdú-Biharban volt a legmagasabb, ahol akkor a forgalmi érték feléért, tavaly viszont már a piaci árral lényegében megegyező összegért lehetett szert tenni önkormányzati lakás tulajdonjogára.

Ezzel párhuzamosan Budapesten 2004-ben a forgalmi ár egynegyedéért, Veszprémben mintegy 40 százalékáért adták el átlagosan az önkormányzati otthonokat.Az elmúlt 15 évben Magyarországon összesen 595 ezer önkormányzati lakás bérlője vált annak tulajdonosává.



zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?