Bérlakás-privatizáció: területi egyenlőtlenségek
420 ezerről 60 ezerre csökkent másfél évtized alatt az önkormányzati lakások száma Budapesten.
A budai elit körzetek közül az I. kerület egykori tanácsi bérlakásainak mintegy 90, a II. kerület 95, a XII. kerület 87 százalékát értékesítette a rendszerváltás óta. A pesti Belvárosban 92 százalék, Zuglóban 90 százalék volt ez az arány.
A kevésbé frekventált belső negyedekben (VII., VIII., IX., XIII. kerület) a korábbi bérlakások 75-85 százaléka került magántulajdonba; a Józsefvárosban például 37 ezer bérlemény közül 29 ezer.
A vételár már egy évtizeddel ezelőtt is Hajdú-Biharban volt a legmagasabb, ahol akkor a forgalmi érték feléért, tavaly viszont már a piaci árral lényegében megegyező összegért lehetett szert tenni önkormányzati lakás tulajdonjogára.
Ezzel párhuzamosan Budapesten 2004-ben a forgalmi ár egynegyedéért, Veszprémben mintegy 40 százalékáért adták el átlagosan az önkormányzati otthonokat.Az elmúlt 15 évben Magyarországon összesen 595 ezer önkormányzati lakás bérlője vált annak tulajdonosává.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.