Lakásvásárlás: mire érdemes odafigyelni?
Ha valaki még az idén belevág egy új lakás megvásárlásába, de azt csak jövőre vagy még később adják át, miközben 2005-ben már előleget fizet, sokat spórolhat, ha figyel a szerződéskötés minden apró részletére.
Az általános forgalmi adó (áfa) 25 százalékos felső kulcsának minap beharangozott csökkentése miatt ugyanis 2006-tól csak 20 százalék rakódna a nettó árra (HVG, 2005. július 2.). Ezért a vevőnek a legelőnyösebb az lenne, ha magát a szerződéskötést is a következő évre hagyná. Aki valamiért mégsem tud várni, arra kell ügyelnie, hogy még csak véletlenül se bruttó ár szerepeljen a szerződésben - mondta a HVG-nek egybehangzóan Oszkó Péter, a Deloitte Rt. szakértője és Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Egyesületének alelnöke. Az ingatlanfejlesztőnek, a lakásépítőnek ezzel éppen ellentétes az érdeke, tehát az, hogy az ár bruttóként vagy minden jelző nélkül legyen feltüntetve. A Legfelsőbb Bíróság korábbi ítéletei szerint ugyanis az ilyen összeget úgy kell értelmezni, hogy az magában foglalja a mindenkori áfát is. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy az 5 százalékos áfakülönbözetet az új lakás eladója nyeri meg, tehát a vevő nem tarthat rá igényt.
Más a helyzet, ha a szerződésben "nettó plusz áfa" részletezettséggel szerepel a lakásár. Az áfatörvény szerint ugyanis a teljesítés időpontjában érvényes áfakulcsot kell zsinórmértéknek tekinteni. A lakásnál a teljesítés időpontja a használatbavétel, a kulcsátadás. Abból azonban, hogy ha valaki az idén szerződött egy 20 millió forint plusz áfa, azaz 25 millió forint bruttó értékű, jövőre átadandó lakásra, és az idén fizetnie kell áfával együtt 5 millió forint előleget, mégsem következik, hogy emiatt a végelszámolásnál visszakap 250 ezer forintot.
Az áfatörvény ugyanis azt is kimondja, hogy az előleg átvételének napja teljesítési időpontnak tekintendő - erre egyébként a Pénzügyminisztérium és az adóhatóság közös állásfoglalása 2003-ban, a telekáfa bevezetésének parlamenti jóváhagyását követően is felhívta a figyelmet. Tehát az áfakulcsváltozás előtt átvett összegnél az aznap érvényes (azaz lakásnál a 25 százalékos) adómértéket kell alkalmazni. A kulcsváltozás után viszont - függetlenül attól, hogy esetleg még annak egy része is előleg - már az új, 20 százalékos kulcsot kell felszámítani. Így az említett példában már nem bruttó 20 millió forint lesz a hátralévő fizetendő összeg, hanem csak 19 millió - azaz összességében 25 millió helyett 24 millió forint lesz a lakás vételára. A 20 millió forint áfája a jelenlegi kulcs szerint ugyanis 5 millió forint, a 20 százalékossal viszont 4 millió forint lesz. Minél kisebb az idén fizetendő előleg aránya a végösszeghez képest, relatíve annál többet nyerhet a lakásvásárló az adómérték csökkentésén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.