2005. november. 03. 17:19 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 03. 17:42 Gazdaság

FVM-rendelet: mit tekintsünk dohánynak?

Az úgynevezett szabadforgalomba kibocsátott cigaretta szálanként nem tartalmazhat 10 milligrammnál több kátrányt, 1 milligrammnál több nikotint és 10 milligrammnál több szén-dioxidot.

Egyebek között ezt tartalmazza a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter rendelete a dohánytermékek gyártásáról, forgalmazásáról és ellenőrzéséről, amely a Magyar Közlöny 144. számában jelent meg. A rendelet összefoglalja azokat a szabályokat, amelyek szerint Magyarországon dohányterméket előállítani és forgalmazni lehet. Továbbá közzéteszi azokat az ellenőrzési elveket, amelyek szerint a dohánytermékek gyártását és forgalmazását ellenőrizni kell. 

A rendelet megfogalmazza, mit kell dohányterméknek -  szivarnak, szivarkának, cigarettának, fogyasztási dohánynak, finomra vágott fogyasztási dohánynak és egyéb fogyasztási, azaz pipadohánynak - tekinteni. Emellett meghatározza az úgynevezett füst nélküli dohánytermékek körét is, például a rágásra szolgáló dohánytermékekét, a tüsszentésre szolgáló dohánytermékekét, valamint a szájon át fogyasztott dohánytermékekét is. 

A jogszabály felsorolja a dohánytermékek gyártásához felhasználható nyers- és adalékanyagokat, továbbá meghatározza, ki tekinthető bejegyzett és nem bejegyzett kereskedőnek, hol és milyen módon lehet dohánytermékeket tárolni, valamint tételesen szól a  forgalmazásról. 

A rendelet szerint a dohánytermékek csomagolásán jelölni kell a dohánytermék nevét. Ugyanitt jól látható módon fel kell tüntetni a gyártó vagy forgalmazó, illetve a kereskedő, a tároló adóraktár engedélyes megnevezését, a gyártás időpontját, valamint a  az általános egészségvédő figyelmeztetést is. 

A dohánytermékeknek a regisztrációs lap adatainak való megfelelését a gyártó, az importáló, a kereskedő és a tároló-, adóraktár engedélyese köteles ellenőrizni. A szükséges vizsgálatokat az ellenőrzésre kötelezettek saját laboratóriumukban  vagy más, erre alkalmas laboratóriumban végeztethetik el.

A cigaretta kátrány-, nikotin- és szén-dioxid-hozamának értékeit az agrártárca szakszolgálatának e feladatra kijelölt Heves megyei laboratóriuma vizsgálja és igazolja. A dohánytermékek gyártójának, importálójának, a kereskedőknek és a tároló-, adóraktár engedélyesének évente november 30-ig adatokat kell szolgáltatnia az FVM számára tevékenységéről. Az agrártárca szakértője szerint a most megjelent rendelet a korábbiakhoz képest nem tartalmaz lényeges változást, kiadására az uniós harmonizáció miatt volt szükség.
zöldhasú
Hirdetés