Mennyire vállalkozásbarát Magyarország?
A Világbank szerint a kelet-európai államok általában élen járnak a bürokratikus akadályok leépítésében, az üzlet- és vállalkozásteremtés elősegítésében, ezen a téren számos reformot hajtottak végre. Magyarország az adóügyintézés elektronizálása miatt kapott dícséretet.
Hogy indul a magyar üzlet? |
Magyarországon hat adminiszt-ratív lépésben lehet elindítani egy vállalkozást, illetve bejegyezni egy új céget, amely átlagosan 38 napot vesz igénybe - számol be a Világbank kutatása. Az idén januárban felvett adatok szerint a vállalkozás elindításá-nak átlagos időtartama nálunk a régió és az OECD átlagánál (36, illetve 19 nap) is hosszabb. A jelentés a bürokrácia csökkentésének legfontosabb lépései között beszámol az online adóbevallás lehetőségé-nek hazai kiszélesítéséről. |
Jól szerepeltek vállalkozásbarát politikájukkal az idei listán egyebek között Lettország, Vietnam, Hollandia és még Németország is, de a dobogós helyeken Új-Zéland mellett Szingapúr és az Egyesült Államok foglalnak helyet, megelőzve Kanadát és Norvégiát.
Magyarország az APA osztrák hírügynökség szerint az 51. helyen áll, Ausztria a 32., míg Olaszország a 70. helyre kerülhetett. Ausztriában 29 nap kell, hogy egy új vállalkozás elindulhasson, Kanadában 3 nap.
Ázsiával egészében nem elégedett a Világbank, mert cégek létrehozása terén Hongkongban, és még Japánban jó a helyzet, Kína csak a világsorrend 91. helyezettje, India a 116., azaz még nem elég vállalkozásbarát az ottani cégalapítási, adózási, más gazdasági környezetet alakító állami politika.
A Doing Business 2006 című világbanki anyagban összesen 155 országot vizsgáltak. A Világbank lesújtó véleménnyel van az afrikai országokban tapasztalható helyzetről, bürokráciáról, szabályozásról, az országlistát három afrikai ország zárja. Példaként említi Sierra Leone-t, ahol ha a vállalkozó minden adót és járulékot kifizet tevékenységére, akkor azok együtt a nyereség 164 százalékát viszik el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.