2005. augusztus. 25. 11:10 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 25. 11:43 Gazdaság

Egyelőre nem lesz egységes európai bankszámla

Nincs valóságalapja az Európai Központi Bank (ECB) azon tervének, hogy 2010-ig a 25 tagú unióban minden fogyasztó egyetlen számláról intézze kifizetéseit - állítják a Visa hitelkártyacsoport vezetői.

A központi bank és az Európai Bizottság nyomást gyakorol a bankokra annak érdekében, hogy az évtized végére egyetlen kifizetési helyről lehessen intézni a pénzügyeket. Az ECB és az EB azt szeretné, hogy bármely országban ugyanolyan egyszerű és olcsó legyen a pénzátutalás, mint otthon.

„Óriási különbség van az elképzelés és a piaci realitások között” - értékelt egy brit lapnak adott nyilatkozatában Marc Temmerman, a Visa ügyvezető alelnöke, aki hangsúlyozta: az euróövezetnél nagyobb térség alakulna ki a terv megvalósítása esetén, hiszen az euró bevezetését tervező tagországok bankjai szintén elfogadják az euróövezet részére kidolgozott új ágazati szabványokat. A brit bankok, amelyek ugyan nem tervezik az euró bevezetését, szintén elfogadják majd ezeket a szabványokat, hiszen üzleti érdekeik vannak az euróövezetben.

Az Európai Bizottság többek között azért szeretné elérni a lakossági pénzműveletek feltételeinek egységesítését, mert - éppen az EU-alkotmány kudarca miatt - igyekszik minél több olyan intézkedést hozni, amelynek eredményét a térség lakossága közvetlenül érzékeli. A „közös uniós lét” előnyeit kidomborító, az emberek életét kényelmesebbé tevő, az életminőséget javító új megoldásokra van szükség ahhoz, hogy az utca embere átértékelje az uniós politikáról alkotott véleményét. Ehhez azonban Brüsszelnek jelentős gazdasági érdekekkel kell szembefordulnia, aminek egyik első példája lehet a pénzügyi műveletek egységes feltételrendszeréért indított harc.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.