Fidesz: 700 dolgozót küldene el a Malév vevőjelöltje
A Fidesz felszólítja a kormányt, hogy azonnal állítsa le a Malév folyamatban lévő privatizációját, mert az AirBridge birtokukba jutott vételi ajánlata szerintük hátrányos a magyar államra nézve.
A vételi ajánlat további kifogásolható elemének nevezte a képviselő, hogy annak értelmében a Malév hiteltartozásainak visszafizetésére az állam vállalna kockázatot, és az AirBridge csak 5 évig tartaná meg a nemzeti légitársaság státust.
Az ajánlattevő azt kéri a magyar államtól, hogy hozzon létre egy száz százalékos állami tulajdonú céget, amelybe átkerülne a Malév 20 milliárd forintos MFB-tartozása; a tartozás átvállalásáért cserébe az új cég a Malévtől két Boeing 767-es gépet kapna, amelyet a Malév visszabérelne. Wintermantel Zsolt szerint ebben a konstrukcióban az új tulajdonos semmilyen kockázatot nem vállal a hitel visszafizetésére, ha a Malév csődbe megy, az anyagi felelősséget az államnak kell viselnie.
Az ajánlattevőnek nem célja a jövőre 60 éves Malév megtartása, inkább az valószínűsíthető, hogy a nemzeti légitársasági státuszra, illetve az ezzel járó jogosítványokra pályázik. A képviselő felvetette azt is, hogy komoly partnernek tekinthető-e egy olyan cég, amelyet három magánszemély frissen alapított, mindössze 20 millió forintos alaptőkével, miközben a légitársaság "akár 5-10 milliárd forintot is megér".
"A frakcióhoz eljuttatták ezt az anyagot", ennél többet viszont nem tud - reagált Wintermantel arra a kérdésre, hogy honnan került a birtokukba az AirBridge
ajánlata. A lehetséges vevő hárommilliárd tőkeemelést vállal, de nincs garancia arra, hogy például két hónap elteltével ne szállítsa le a Malév tőkéjét. A fideszes politikus meggyőződése, hogy a Malév jelenleg képes törleszteni hiteleit saját árbevételeiből.
Wintermantel Zsolt üdvözölte az SZDSZ elnökének reggeli tévényilatkozatát, amelyben Kuncze Gábor kifejtette, szerinte nem kell most eredményt hirdetni a Malév-privatizációban, mert egyik ajánlatban sem biztosítottak a garanciák.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.