Botrány a Volkswagennél
Tovább mélyül a Volkswagen (VW) botránya: a német Süddeutsche Zeitung (SZ) szerint az ügy kulcsfigurája, a leányvállalat Skoda volt személyzeti főnöke, Helmuth Schuster több más vezetővel - köztük Klaus Volkerttel, az üzemi tanács lemondott elnökével - együtt hat fedőcégből álló, az egész világra kiterjedő láncot hoztak létre, hogy sápot húzzanak a VW-hez kötődő beszállítói szerződésekből.
A lap ezt az illetékes braunschweigi ügyészség forrásaiból tudta meg, amely hétfőn kapta meg a feljelentéshez csatolni kívánt dokumentumokat a maximálisan együttműködő VW-től. A feljelentés szerint Schuster és egy munkatársa kenőpénzeket is elfogadott a cég külföldi beszállítóitól.
Az SZ ugyanakkor cégen belüli forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a VW vezetése luxusutazásokhoz juttatta az üzemi tanács tagjait, akiknek cserében a testületben a vezetés irányvonala mellett kellett érvelniük. A juttatás fejenként a 30 ezer eurót is elérhette.
Az ügyészég azonban leszögezte, hogy ez utóbbi gyanúsítás nem képezi a megkezdett nyomozás tárgyát, s más lapra tartozik, hogy lesz-e belőle büntetőügy. A cég szóvivője kedden nem volt hajlandó beszélni a SZ értesüléséről.
Schuster kenőpénzügye miatt, amely állítólag egy indiai VW-gyár létesítésével függött össze, a konszern első számú vezetője, Bernd Pischetsrieder hétfőn leállíttatta az indiai gyártás tervét - közölte vállalati körökre hivatkozva a Handelsblatt című német gazdasági napilap.
Az elharapódzó botrány miatt újabb vádak érték Peter Hartz személyzeti főnököt is, aki hagyományosan a menedzsment és a szakszervezetek együttműködéséért felelős, s akinek Schuster bizalmas munkatársa volt. Hartznak azonban védelmére kelt az üzemi tanács vezetését kedden átvevő Bernd Osterloh, azt állítva, hogy a Hartz elleni támadásokkal valakik meg akarják zavarni az üzemi tanács, az egyik főrészvényes IG Metall és a cégvezetés együttműködését.
Gerhard Schröder kancellár, aki 1998-ig a főrészvényes Alsó-Szászország tartományi miniszterelnöke, egyúttal a felügyelőtanács tagja volt, szintén kiállt Hartz mellett, aki szavai szerint nagy érdemeket szerzett a dolgozói részvétel példaértékű politikájának akkori kidolgozásával.
Alsó-Szászország gazdasági minisztere, Walter Hirche a ZDF televíziónak nyilatkozva rendkívül fontosnak nevezte, hogy az ügyészségi nyomozás és a párhuzamosan elindított független könyvvizsgálói ellenőrzés mielőbb eredményt hozzon az ügyben.
Az továbbra sem ismeretes, hogy Schuster és társai csalásukkal mekkora összegeket térítettek el a VW-nak és a Skodának járó bevételekből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.