Fészekrakó: eddig 15,1 milliárd hitelt igényeltek
A Fészekrakó program február 1-jei indulása óta 5100 kérelmet fogadtak be a pénzintézetek, 15,1 milliárd forint értékben - mondta Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) elnöke. Borsi a bérlakásépítésről, és a panelfelújításokról is beszélt.
A jelenlegi átlagos 4 százalékos lakáscélú hitelkamat, a jegybanki alapkamat elmúlt időszakban történt csökkentése hatására, várhatóan szeptemberre - mivel 3 hónap késéssel épül be a lakáshitelkamatokba - 3,5 százalékra mérséklődhet, ami tovább élénkítheti a lakáshitel felvételt - mondta Borsi László.
A Fidesz kormány idején elindított lakástámogatási rendszer első három hónapjában 2400 hitelkérelmet fogadtak be, 16 milliárd forint értékben. Az OLÉH elnöke utalt arra is, hogy a 2005 januárjában önálló kormányhivatallá alakult szervezet az idén 276 milliárd forint felett rendelkezik, ám ebből 210 milliárdot a korábbi években nyújtott lakáshitelek kamattámogatására kell fordítani.
A panelházak felújítására az elmúlt négy évben 4,5 milliárdot fordított az állam, míg az idén már 8 milliárd forintot, ami azt jelenti, hogy az ugyanekkora önkormányzati és lakossági résszel összesen 24 milliárd forint szolgál erre a célra.
Borsi szerint a közelmúltban az OLÉH, illetve a területet felügyelő tárca nélküli miniszter javaslatot tettek az unió bizottságának, hogy az EU 2007-től induló új költségvetési ciklusában a strukturális alapokból lehessen támogatást igénybe venni a panelfelújításokra. A tárgyaláson a nettó befizető tagállamok javaslatot tettek arra, hogy a lakásépítés áfá-ja kerüljön egységesen a legalacsonyabb kulcs alá, amelyet Magyarország is támogatott.
Az OLÉH törekvése, hogy új lendületet adjon a bérlakásépítéseknek, ezért június közepéig egy élénkítő programot tesznek le a kormány elé. Az új állami hitelkonstrukcióval, és lakbértámogatással elérhető, hogy a jelenlegi 4 milliós lakásállomány 8 százalékát kitevő bérlakás arány évente 5 százalékkal nőjön - hangsúlyozta az elnök.
Az elmúlt évtizedekben elmaradt épület felújítások költsége a belvárosi háztömbökben 1500-2000 milliárd forintra, a panelházakban pedig 1000-1500 milliárd forintra tehető - mondta Horváth Csaba, szocialista országgyűlési képviselő, II. kerületi polgármester. Az összesen 3000 milliárd forint értékű felújításokat 20 év alatt szeretné az állam elvégezni, ami évente csaknem 150 milliárd forint értékű megbízást jelenthet az építőipar számára.
A panelfelújítási támogatások igénybevételét nehezíti, hogy az egyharmados állami forrás mellett, pénzszűke miatt az önkormányzatok és a családok nehezen tudják előteremteni a szükséges egyharmadnyi önrészt - mondta Mádi László, fideszes országgyűlési képviselő. Mádi szerint a lakáspiac egyik legnagyobb problémájának a bizonytalanságot tartja, mivel az építő cégek és a családok nem tudnak előre kalkulálni, a gyakorta változó adó, és támogatási szabályok miatt. Véleménye szerint a lakásmobilitás gátja, hogy a Fészekrakó program használt lakás vásárlás esetén 5 millió forintban maximálta a felvehető hitel összegét, és ennyiért ma már nem lehet lakást venni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.