2005. május. 25. 14:43 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 25. 14:44 Gazdaság

Utolsó határidő Kínának a textilvitában

Miután Peter Mandelson európai kereskedelmi biztos és a kínai kereskedelmi főtárgyaló nem hivatalos megbeszélései nem hoztak áttörést, az Európai Bizottság utolsó határidőt adott Kínának a textilexport-vita megoldására.

Az Európai Bizottság ezzel felhatalmazta Peter Mandelson kereskedelmi biztost, hogy ha május 31-éig nem sikerül egyezségre jutni, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében kezdjen hivatalos, gyorsított tárgyalásokat a pamutpóló és lenfonál termékkategóriák exportjáról.

A WTO szabályai szerint Kínának a hivatalos tárgyalások megkezdésétől számított 15 napon belül "önkorlátozó intézkedéseket" kell bevezetnie. A hivatalos tárgyalások maximum 90 napig tarthatnak. Ha az önkorlátozó intézkedésekre a határidőn belül nem kerül sor, az Európai Bizottság már megszorításokat alkalmazhat.

Keményítve álláspontján a küszöbön álló brüsszeli tárgyalások előtt, Kína azt közölte: nem tervez további lépéseket textilexportja lassítására. A kínai pénzügyminiszter-helyettes szerint előbb látniuk kell az Egyesült Államok és az Európai Unió reakcióját a múlt pénteki bejelentésükre. A kínai kormány pénteken bejelentette, hogy megemelik a textilipari termékek kiviteli vámját 74 kategóriában, hogy enyhítsék a kínai textilexport erőteljes növekedése miatt az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval kialakult feszültséget. A pénzügyminisztérium közleménye szerint a 74 textilipari termék azon 148 termékkategóriába tartozik, amelyekre a kínai kormány tavaly decemberben, a textilipari kvóták megszűnése miatt már kivetett vámot, átlagosan 1,3 százalékot.

Az új vámokat június 1-jétől alkalmazzák, és a legtöbb termék esetében a vámemelés mértéke elérheti a 400 százalékot is. A részletek egyelőre nem ismeretesek, a kínai hírügynökség jelentése csak arra tért ki, hogy Kína jelenleg 2-4 százalék körüli vámot vet ki a 148 termékcsoport exportjára, s a jövőben 10-20 százalék körüli lehet a vám.

Ugyanakkor a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője a várható brüsszeli és washingtoni reakciókkal kapcsolatban úgy nyilatkozott: azokat a textilipari termékcsoportokat, amelyeknél az érintett országok korlátozni készülnek az importot, kizárják az új kínai exportvám-rendeletből.

Kína textilipari exportja 29 százalékkal nőtt az év első három hónapjában, tavalyi kivitel 95 milliárd dollár volt, és ezzel 20 százalékos részesedést ért el a világpiacon.

zöldhasú
Hirdetés