2005. május. 23. 18:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 23. 18:17 Gazdaság

Leminősítheti Magyarországot az S&P

A Sandard & Poor's hétfői jelentése szerint ha Magyarország nem hajt végre költségvetési reformot, és ha - főleg a 2006-os választások előtt - "félvállról veszi" a jelentős deficitcél-túllépéseket, az "negatív adósminősítési lépésekhez" vezethet a cég részéről.

A Standard & Poor's listáján "A mínusz"-szal sorolt magyar befektetői devizaadósi besorolás jelenlegi stabil kilátásában a cég hétfői londoni elemzése szerint egyaránt benne vannak a jó gazdasági kilátások és a korábbinál kiegyensúlyozottabb növekedési profil, mint a várhatóan csak fokozatosan csökkenő államháztartási hiány és adósság.
   
A hitelminősítő szerint valószínűleg a kiadási oldal kordában tartását célzó széles körű intézkedéscsomag és a GDP-érték 0,8 százalékával egyenlő, 2005-re képzett (költségvetési) tartalék sem lesz elégséges a költségvetési deficitcél túllépésének elkerüléséhez, hacsak a kormány nem léptet életbe még további
megszorításokat az idén.
   
Az S&P szerint ennek fő oka az, hogy várhatóan a GDP, az infláció és - csakúgy, mint tavaly - az áfa-bevételek is elmaradnak a költségvetésben előirányzottaktól. Mindemellett a 2006-os választások közeledtével erősödő költségvetési lazítási kísértések is kockázati tényezőt jelentenek a rövid távú magyar költségvetési folyamatokra - áll a londoni jelentésben, amely 5
százalékra jósolja az idei magyar államháztartási hiányt.
   
A hitelminősítő szerint erősebb konszolidációs elkötelezettség nélkül az államháztartási hiány középtávon csak nagyon fokozatosan, évente legfeljebb a GDP-érték fél százalékával csökkenhet, ami nem teszi lehetővé Magyarország csatlakozását az euróövezethez 2010 előtt.
   
Az S&P szerint a jelenlegi magyar makrokörnyezetben a befektetői kockázatvállalási hajlam változásai árfolyamkilengésekhez és kamatemeléshez vezethetnek, ami aláásná a magyar gazdaság kilátásait.
   
Szinte szó szerint ugyanezt állapította meg a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is a vasárnap-hétfőn tartott éves belgrádi közgyűlés elé kiadott térségi jelentésében, amely szerint mivel a forintban kiadott magyar kormányadósság 30 százaléka nem rezidens portfolió-befektetők kezén van, a további költségvetési elcsúszások valószínűleg erősödő árfolyamkilengésekhez vezetnek, és destabilizáló hatást gyakorolhatnak a gazdaságra. 
   
Az S&P hétfői jelentése szerint ha Magyarország nem hajt végre költségvetési reformot, és ha - főleg a 2006-os választások előtt - "félvállról veszi" a jelentős deficitcél-túllépéseket, az "negatív adósminősítési lépésekhez"
vezethet a cég részéről.
   
A nagy nemzetközi hitelminősítők közül jelenleg a Fitch Ratings tart érvényben leminősítést valószínűsítő negatív kilátást a magyar devizaadósságra, és ez a cég a forintadósság besorolását már rontotta is a költségvetési folyamatokra hivatkozva.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.