2005. február. 04. 11:59 Utolsó frissítés: 2005. február. 04. 13:58 Gazdaság

Járai: „a négy új taggal nekem semmi bajom”

A hvg.hu kérdéseire válaszolt Járai Zsigmond, aki egyebek között kifejtette, nincsenek személyi ellentétei a Monetáris Tanács újonnan kinevezett tagjaival (Bánfi Tamás, Bihari Péter Csáki Csaba, Neményi Judit), inkább a kinevezési eljárás módját sérelmezi.

© Túry Gergely
hvg.hu: Úgy tűnik, a kormány és a jegybank között változatlanul feszült a viszony, a pénzügyminiszter csütörtök reggel az egyik kereskedelmi tévében amiatt füstölgött, hogy Ön közreműködött a Fidesz beadvá-nyának elkészítésében, amit az Alkotmánybírósághoz juttattak el, a Monetáris Tanács kinevezési rend-jének megváltoztatása miatt, és ez sérti a jegybank függetlenségét.

Járai Zsigmond: Szerencsétlen ez a polémia, nem tesz jót az országnak. Mi a felvilágosítást nem a Fidesznek adtuk, hanem két országgyűlési képviselőnek, és ezt az információnyújtást az állami szervek részéről törvény írja elő. Ugyanilyen felvilágosítást adtunk volna szocialista képviselőknek is.

hvg.hu: Az MNB szóvivője úgy fogalmazott, hogy inkább az sérti az MNB függetlenségét, hogy a kormányzat négy főt beültet a Monetáris Tanácsba…

J. Zs.: A négy új taggal nekem semmi bajom, kitűnő szakemberek vannak közöttük. Gondom csak azzal volt, hogy egy órával kinevezésük előtt közölte velem a kormányfő a neveket, ezt nem nevezném „véleményem kikérésének”, márpedig ezt írja elő a törvény.

hvg.hu: És hogyan fog működni most a kibővült tanács?

J. Zs.: Reményeim szerint ugyanúgy, mint eddig. Nem várok lényeges változást, bizonyára lesznek jótékony viták, de a statisztikák, adatok értelmezésében nagy nézetkülönbségeket nem várok. Közös célunk az infláció féken tartása, a forint árfolyam stabilitásának fenntartása.

hvg.hu: Mennyire reálisak most e célok?

J. Zs.: Csak magamat ismételhetem: a vállalati szektor jól működik, ám az államháztartással továbbra is gondok vannak. Ha a jelenlegi trend folytatódik, az év első felében az államadósság túllépi a maastrichti egyezmény által számunkra is előírt elő GDP-re vetített 60 százalékos felső határt. A költségvetési kiadások szerkezetét meg kellene változtatni. Az újraelosztás aránya a gazdaság méreteihez képest túlságosan magas, túl sokat és messze nem hatékonyan költünk szociális transzferre, és túlságosan keveset az infrastruktúra fejlesztésére, kutatásra. Kevés a munkahely, 3,9 millióan vannak állásban a 10 milliós népességből. A gazdaságot súlyos szerkezeti gondok terhelik.

hvg.hu: És a forint?

J. Zs.: A jelenlegi erős árfolyamnak nem kis szerepe van az infláció lassulásában, ezt a trendet még az áfa-emelések sem tudták megingatni. Kétségtelen, a folyó mérleg változatlanul hiánnyal zár, de az export a jelek szerint a jelenlegi forint árfolyam mellett is jól teljesít.

hvg.hu: Az euró bevezetése?

J. Zs.: Attól még távol vagyunk, de nem távolabb, mint Portugália. Görögország, Spanyolország volt a közös pénz bevezetése előtt öt évvel.

hvg.hu: Sokan megváltásként várják a 2007-12 között beáramló EU-s pénzeket…

J. Zs.: Valóban komoly összegekről van szó, de olyan nagyon ne bízzuk el magunkat. Jó gazdaságpolitikát ezek a pénzek sem helyettesíthetnek. És egyáltalán nem biztos, hogy megkapjuk ezt a támogatást, ha a hazai feltételeket nem tudjuk addigra kialakítani. Figyelmeztető jel, hogy a strukturális alapokból az új tagországok közül mindeddig Magyarország vehette fel a legkisebb összeget. Ha pedig nem tartjuk magunkat a maastrichti kritériumokhoz, akkor nagyot fogunk csalódni.

Hirschler Richárd

zöldhasú
Hirdetés