Bírálják a szállodákról készült toplistát
A magyarországi szállodapiacon a fővárosi és nyugat-dunántúli hotelek számíthatnak üzleti sikerre - legalábbis a KSH legfrissebb adatai szerint. Ugyanakkor szakemberek szerint nem reális a most elvégzett rangsorolás - írja a Világgazdaság.
A Turizmus Panoráma szakfolyóiratban megjelent, szobafoglaltság alapján összeállított listából egyértelműen megállapítható, hogy az üzleti sikerben a hotel mérete alapvetően nem meghatározó - állítja a szakember -, ám a lánchoz való tartozás kiemelten fontos a szálló életében. Az egy szobára jutó bruttó árbevétel szempontjából a legeredményesebb tíz hotel a fővárosban található, ami azt mutatja, hogy a budapesti szálláshelyeken többet költenek a vendégek, mint vidéken. A legsikeresebb szálloda az összeállítás szerint a Le Meridien, a második az InterContinental, harmadik a Marriott, negyedik a Kempinsky, ötödik a Hilton Budapest.
Hülvely István, a Hunguest Hotels Rt. vezérigazgatója szerint a lista üzleti szempontból nem értékelhető, csupán irányadónak, egyfajta népszerűségi rangsornak lehet tekinteni. Példaként említette, hogy több, nyolcvan-kilencven százalék közötti vagy e fölötti kihasználtságot produkáló, a Hunguest-lánchoz tartozó hotel is kimaradt a rangsorból. A vezérigazgató elmondta, a számokat nélkülöző listából nem derül ki, hogy mennyire profitábilisak a rajta szereplő szállodák.
A Magyar Szállodaszövetség szerint érdekességnek jó, de szakmailag nem reális, nem elfogadható a lista. Kapolcsy Andrea alelnök úgy véli, a fő gond az, hogy vegyes adatokból állt össze, így van rajta több száz szobás fővárosi hotel, de szerepel benne tízszobás panzió is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.