2004. november. 18. 09:07 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Korábban jöhet a magyar euró?

Az eddig vártnál korábban az euróövezet tagjává válhatna Magyarország az államháztartási hiánynak egy új számítási módszere következtében. Az új kalkulációt azonban az EU statisztikai hivatalának is jóvá kell hagynia.

A vártnál hamarabb vezethetné be az eurót Magyarország, ha az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) elfogadja az államháztartási hiány több uniós tagállam (köztük hazánk) által szorgalmazott új számítási módját – írja a Tőzsdefórum. A változtatás lényege, hogy a magánnyugdíj-pénztári befizetésekkel korrigálnák a költségvetési számokat, aminek eredményeképp számottevően kisebb hiány adódna.



Magyarország esetében ezt a metodikát alkalmazva évente 0,8-1 százalékponttal kisebb deficit adódna. Így a konvergenciaprogramban szereplő 2008 helyett már egy évvel korábban teljesítené hazánk a GDP 3 százalékában meghatározott államháztartásihiány-kritériumot, amivel lehetővé válna az eurónak a 2010-es céldátumnál korábbi bevezetése.



A hiányszámításról a döntő szót az Eurostat 2007-ben mondja ki. A nyomás fokozódik az EU-ra, nemrég ugyanis Franciaország is az ügy mellé állt. Elemzők szerint ugyanakkor félő, hogy egy ilyen döntés költségvetési lazaságra hajlamosítaná a büdzsé ügyében amúgy sem túl szigorú uniós kormányokat.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.