Magyarország megbukott az euró-vizsgán
Lengyelország mellett Magyarország sem teljesítette az euróövezethez való csatlakozás egyetlen kritériumát sem az augusztussal zárult egyéves felmérési időszakban - derül ki az Európai Bizottság idei konvergencia-jelentéséből.
A vizsgált periódusban, azaz az augusztusban véget ért 12 hónapban az átlagos inflációs ráta Magyarországon 6,5 százalék volt, szemben a 2,4 százalékos inflációs kritériummal - derül ki az EB jelentéséből. Az inflációs kritériumot Lettország, Lengyelország, Málta, Szlovákia és Szlovénia sem teljesítette.
Magyarország GDP-arányos államháztartási hiánya 2003-ban 6,2 százalék volt, míg a kritérium 3 százalék. A hosszú távú kamatkritérium 6,4 százalék, ám Magyarországon a vizsgált évben az átlagos hosszú távú kamatszint elérte a 8,1 százalékot, aminek a dokumentum szerint a növekvő árfolyamkockázat és a magas inflációs várakozás az oka.
Magyarország még nem lépett be az ERM-II rendszerbe, így értelemszerűen az árfolyam-kritériumot sem teljesítette. A jegybanktörvény és az Alkotmány nem teljesen egyeztethető össze az EKB statútumával - állítja a dokumentum a jegybankra vonatkozó jogi szabályozással kapcsolatban.
A bizottság értékelése szerint a jegybankra vonatkozó jogi szabályozás egyetlen vizsgált tagállamban sem tesz eleget az eurórendszerbe való integrálódás követelményének, ami természetes, ezért az euró bevezetésekor valóban szükség lesz a szabályozás módosítására - mondta Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.