2004. szeptember. 20. 16:09 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Drámai elbocsátások a Matávnál

A Matáv-csoport 2005-2006-ban 25-26 százalékos létszámleépítést hajt végre, aminek révén a költségek éves szinten 20 milliárd forinttal csökkennek – közölte a társaság.

A létszámcsökkentésről a Matáv már megállapodott a dolgozói érdekképviseletek vezetőivel, s abban is megegyeztek, hogy 2005 áprilisától 5,6 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre. Pásztory Tamás, a Matáv vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a Matáv Rt. esetében a létszámcsökkentés 32 százalékos lesz, így nyolcezer fős létszáma két év alatt 2600 fővel mérséklődik. A létszámleépítés minden leányvállalatot érint: a cégek jelenlegi, összesen 6700 fős létszáma 1150 fővel, azaz 17,3 százalékkal 5550 főre csökken. A Matáv Rt.-nél a létszámleépítés 16 milliárd forint, a leányvállalatok esetében 6 milliárd forint kiadással jár.



Az elbocsátásokra több lépcsőben kerül sor: 2005 januárjában 800 fővel, a jövő év első negyedévében újabb 300-400 fővel csökken a létszám, s a folyamat 2006 elején fejeződik be. A létszámleépítéssel párhuzamosan egyszerűsítik a Matáv szerkezetét is, s a jelenlegi ezerből 352 szervezeti egységet megszüntetnek. Ezen belül 350 vezetői poszt is megszűnik, s 170 vezetőt elbocsátanak. A Matáv macedóniai leányvállalatánál, a Maktel-nél szintén lesz létszámleépítés: a háromezer fős jelenlegi létszámból 750 fő önkéntes távozása már folyamatban van. Straub Elek, a Matáv elnök-vezérigazgatója közölte, hogy a létszámleépítés része az idén augusztusban bejelentett átalakítási és létszámcsökkentési program végrehajtásának.



Az elnök-vezérigazgató a program kidolgozását, illetve a létszámleépítést egyebek mellett azzal indokolta, hogy a távközlés minden szegmensében erősödik a verseny, amit mutat az is, hogy folyamatosan bővül a piaci szereplők száma. Az elmúlt egy évben például a magyarországi vezetékes szolgáltatók száma 12-ről 16-ra nőtt, az internet-szolgáltatóké pedig 73-ról 89-re emelkedett. Eközben csökkentek a vezetékes és a mobiltelefon-díjak is. A helyi vezetékes hívás átlagos percdíja 2003 decembere és 2004 júliusa között 19 százalékkal, a távolságiaké pedig 5 százalékkal mérséklődött.



A tervek szerint mintegy 200 embert nyugdíjaznak, s háromévi ellátás nyújtásával kialakítanak egy rendelkezési állományt is. Ebbe az állományba azok az 50 év feletti alkalmazottak kerülhetnek, akiknek nincs még elegendő szolgálati idejük ahhoz, hogy nyugdíjba mehessenek. A rendelkezési állományba tartozók három évre elosztva ugyanazt az ellátást kapják, mint amekkora azonnali elbocsátásuk esetén járna nekik. A hasznuk az lesz a konstrukcióból, hogy miközben nem kell dolgozniuk, három évvel meghosszabbodik a szolgálati idejük. A Matáv tervei szerint mintegy 500 főt helyeznek rendelkezési állományba.



A Matávnál egy fő leépítése mintegy ötmillió forintjába kerül. Budapesten három, vidéken pedig hét irodát hoznak létre azzal a céllal, hogy segítsen az elbocsátottaknak a változások feldolgozásában, illetve új munkahely találásában. A létszámleépítés következményeként nő az egy alkalmazottra jutó vezetékes vonalak száma is: jelenleg egy alkalmazottra 353 vezetékes vonal jut, ami 2006 végére 500 fölé nő. Nyugat-Európában jelenleg átlagosan több mint 400 vonal jut egy alkalmazottra. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.