Gazdaság HVG 2025. január. 15. 14:51

Navracsics bejelentette, hogy uniós átlag alá csökkent az egyajánlatos tenderek aránya

A miniszter szerint túlteljesítettük a tervet, mivel 15 százalékot vállaltunk, de 3,1 százalék lett belőle.

Amikor az Európai Bizottsággal tárgyaltunk 2022 őszén és telén az uniós források felszabadítsa érdekében, akkor azt vállaltuk, hogy 15 százalék alá visszük az egyajánlatos közbeszerzések arányát az EU-s beruházások esetén. Ma ez az átlag 3,1 százalék Magyarországon – jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Facebookon.

23 reactions · 42 shares | Magyarország megcsinálta! A meghatározott vállalásaink egyikét túl is teljesítettük! Az EU-átlag tizedére csökkent az egyajánlatos közbeszerzések aránya… | By Navracsics Tibor | Facebook

Magyarország megcsinálta! A meghatározott vállalásaink egyikét túl is teljesítettük! Az EU-átlag tizedére csökkent az egyajánlatos közbeszerzések aránya…

A miniszter azt is hozzátette, az európai számvevőszék szerint mindeközben folyamatosan nő az egyszereplős tenderek aránya, ami 2022-ben elérte a 37 százalékot. Navracsics kijelentette, ennyivel jobbak vagyunk az uniós átlagnál.

A kormány 2023 március 31-én tette a 15 százalékos ajánlást, arról ugyanakkor Navracsics nem beszélt, hogy 2021-ben még 40 százalék volt azoknak a közbeszerzéseknek az aránya, ahol egyetlen pályázóról kellett „dönteni”. Az is kérdéses, hogyan alakult az elmúlt években a közbeszerzések száma, miután az EU elzárta az uniós források csapját.

Didier Reynders igazságügyért felelős biztos arról beszélt novemberben, hogy egy sor kötelezettségszegési eljárás folyik Magyarországgal szemben, érvényben van a kondicionalitási eljárás, és összesen 19,2 milliárd euróhoz való hozzáférést blokkolnak. Mivel rengeteg uniós forrást blokkoltak, így kérdéses, hogy mennyivel csökkentek az uniós forrásokat tartalmazó közbeszerzések. Kerestük a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, amint válaszolnak a kérdéseinkre, cikkünket frissítjük.

Fokozná az EU a pénzügyi nyomást Magyarországon

Több tagállam, közöttük a Németország kormányának nyomásra a magyar uniós elnökség napirendre vette a Magyarországgal szemben, a 7-es cikk szerint zajló eljárást helyzetértékelését. A téma az Európa-ügyi miniszterek tanácskozásán került elő.

zöldhasú
Hirdetés