2004. szeptember. 14. 17:08 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Ausztria is szabadulna az egycentesektől

Hollandia és Belgium után az osztrák pénzügyminiszter is fontolgatja az aprópénz mellőzését, igaz, Karl-Heinz Grasser a két eurócentest megtartaná. Franciaország és Németország szerint azonban az árak kerekítését a vásárlók árdrágításként észlelik.

Finnország kezdettől fogva nem alkalmazza az euró legkisebb váltópénzeit; a két Benelux-állam a közelmúltban döntött a számlavégösszeg 5 centre kerekítéséről. Ettől függetlenül valamennyi országban továbbra is törvényes fizetőeszköz marad a legapróbb váltópénz is.



Grasser egyébként két centre illetve annak szorzataira kerekíttetné az osztrák árakat, ami egyedülálló lenne az eurózónában.



Franciaország és Németország ellenzi az árak kerekítését, általános vélekedés szerint ugyanis a vásárlók ezt árdrágításként élik meg. Eközben közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, hogy a franciák 59 százaléka szívesen szabadulna az aprótól. Ez azért érdekes adat, mert a megkérdezettek 71 százaléka arra számít, hogy a pénzkivonás többnyire felfelé kerekítést eredményezne. A francia jegybankelnök mindezek ellenére az összes váltópénz forgalomban tartása mellett foglal állást.



euro.hu
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.