2004. augusztus. 27. 11:36 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Cseh lapok szerint Gyurcsánnyal lejár Kovácsék ideje

Magyarországon változásokra lehet számítani, ha Gyurcsány Ferenc lesz az új miniszterelnök - állítja a cseh sajtó, amely több írásban is elemzi a magyar belpolitikai fejleményeket.

Gyurcsány gyors felemelkedése azt a változást jelképezi,amely kezd láthatóvá válni a Magyar Szocialista Pártban, ahol lassan lejár a Horn Gyula és Kovács László típusú pártalapító atyák ideje - írja a baloldali-liberális Právo. Rámutat: Az MSZP idősebb generációja, amely Kiss Pétert szerette volna jelölni kormányfőnek, a Gyurcsányt akaró tagsággal való nyílt konfrontációban az egész vonalon vereséget szenvedett.



Az üzleti és vállalkozói körök véleményét tükröző Hospodárské Noviny szerint Gyurcsány Ferenc kormányfői jelöltségével az MSZP-ben kicsúcsosodott a belső hatalmi harc, amely most a reformszárny egyértelmű győzelmével ért végét. "A pártvezetők egyebek között azt várják, hogy a dinamikus Gyurcsány méltó ellenfele lesz az ellenzéki Fidesz agresszív fiatal vezetőjének, Orbán Viktornak" - jegyzi meg a lap.



Gyurcsány a liberális Mladá Fronta Dnes szerint "rendkívül erős akaratú emberként, maratonfutóként, kitartó harcosként és ügyes szónokként ismert", aki most megpróbálja meggyőzni a magyar közvéleményt, hogy már nem kell tartania a széleskörű megszorításoktól, amelyek elődjének a karrierjébe kerültek.



A legolvasottabb prágai napilap egy másik írásában Bohumil Dolezal ismert politológus azt hasonlítja össze, hogyan szabályozzák a cseh, illetve a magyar törvények a kormányválság megoldását. Úgy véli: Magyarországon és Csehországban is a fejlődés a jelek szerint a kétpártrendszer felé halad. Ez azonban a posztkommunista országok számára nem éppen megfelelő, mert - tekintettel az alacsony politikai kultúrára - az emberek úgy értelmezik, mint a jó és a rossz kibékíthetetlen harcát. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.