Hat állami agrárcég kelt el 12 milliárdért
A privatizációra meghirdetett tíz agrárcég közül a négy kérő nélkül maradt társaság esetében új pályázatot írnak ki. Az elkelt cégek közül a Bólyi Mezőgazdasági Rt.-ért, a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt.-ért és a Szerencsi Mezőgazdasági Rt.-ért fizetik a legnagyobb vételárat.
Az Enyingi Agrár Rt.-t a névérték 2,9-szeresén 1,35 milliárd forintért, a Hód-Mezőgazda Rt.-t a névérték 82,9 százalékán 1,7 milliárd forintért vásárolták meg befektetők.
A Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt.-re a névérték 108 százalékának megfelelő 2,01 milliárd forintos, a Szerencsi Mg. Rt.-re pedig a névérték háromszorosa, 1,965 milliárd forintos befektetői ajánlat érkezett.
Az ÁPV Rt. közleményből kiderül, hogy a pályázó befektetők vállalták a pályázatban elvárt maximális tőkeemelést, ami 3,1 milliárd forint értékben 20 százalékos tőkenövekedést eredményez az agrártársaságoknál.
A kormány márciusban döntött az állami tulajdonú agrárcégek privatizációjáról a cégek versenyképességének javítása érdekében. Privatizációs cél volt a hazai vállalkozók, beszállítók, alapanyag-termelők és a dolgozók tulajdonszerzésének támogatása.
Az agrártársaságok eredményes magánosítását támogatta a földhaszonbérleti szerződések meghosszabbítása 20 évre. Ezeknek a szerződéseknek a megkötése legkésőbb év végéig történik meg.
(MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.