Jönnek a fapados mobilszolgáltatók
A mobiltelefon-piacon is megindult a légiközlekedésből már ismert árharc az előfizetőkért Európában: ezen a piacon is jelentkeznek a "semmi extra" diszkont társaságok, mélyen a többiek árai alatt kínálva a mobilszolgáltatást.
Az előfizetők internetes honlapon rendelhetik meg a mobilszolgáltatást, és egységes, alacsony díjat fizetnek a beszélt percek után. A számlát kártyás átutalással lehet rendezni, a "feltöltős" modell szerint. A szolgáltatásaikat a világhálón értékesítő mobiltársaságoknak nincs saját infrastruktúrájuk, hanem más társaságoktól vásárolnak nagy tételben beszélgetési időt, azok fölös kapacitásaiból.
A társaságok alig néhány alkalmazottal dolgoznak, és új előfizetőnként legföljebb 15 euró a költségük, mivel alig reklámozzák magukat, és nem támogatják készülékek értékesítését.
Az üzleti modell lényegében hasonlít az olcsó jegyű légitársaságokéhoz. Sőt, az EasyJet légitársaság alapítója, Stelios Haji-Ioannou maga is alapít mobilszolgáltató társaságot, EasyMobile néven.
A diszkont társaságok terjedése nem jó hír a nagy mobilszolgáltatók számára, mivel e versenytársak ronthatják az ő nyereségességüket, és ez csökkenti új hálózatok építésére fordítható alapjaikat. Ennek ellenére bőven van lehetőség a mobilszolgáltatási díjak csökkentésére Európa számos országában, hiszen nyílt árversenyre csak ritkán került sor a nagy szolgáltatók között.
A legtöbb országban az előfizetők a dán és a norvég diszkont szolgáltatók által kért díjnak mintegy a dupláját fizetik. Dániában számos szolgáltatónak egy éven belül a felére csökkent az egy "feltöltős" ügyfélre jutó átlagos díjbevétele miután a Tele2 és a CBB diszkont társaságok beindították az árharcot. Franciaországban a Debitel jelent meg elsőként alternatív szolgáltatóként. SMS díjait már 0,15 euróról 0,09 euróra csökkentette. Igaz, ez még mindig messze van a Dániában egyes szolgáltatók által kínált 0,02 eurótól.
A Carphone Warehouse jelenleg tárgyalásokat folytat a francia Orange szolgáltatóval egy diszkont társaság létrehozásáról. Hollandiában a Telfort értékesíti tovább a nagy szolgáltatóknál vásárolt hálózat használati csomagját, Belgiumban pedig a KPN tulajdonában lévő Base értékesít vásárolt kapacitást. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.