Működőtőke-befektetés: globális fellendülés
Nálunk folyamatos, de lassú bővülést jósolnak a londoni elemzők. Az új EU-tagállamok már nem annyira kívánatosak, mint korábban.
Az EIU szerint az elmúlt háromévi visszaesés példátlan volt; fő okai között a cég az iraki háborút, a folytatódó terrorcselekményeket és a feltörekvő piacok privatizációs hullámának kifutását jelölte meg.
A jelentés szerint azonban az idén már fordulat várható: a befektetési érték 31,2 százalékkal 754,8 milliárd dollárra emelkedik, és a 2008-ig tartó előrejelzési időszak végéig folyamatosan – jóllehet számottevően kisebb, 8-12 százalék közötti éves ütemekben – 1165,7 milliárd dollárra nő.
A fő célország továbbra is az Egyesült Államok, amelybe a következő öt évben a teljes működőtőke-befektetési érték ötöde áramlik.
Az új EU-tagállamoknak azonban egyes piaci várakozásokkal ellentétben uniós csatlakozásuk önmagában nem vezet özönszerű működőtőke-befektetéshez, mivel az uniós tagság által vezérelt közvetlen befektetések zöme már lezajlott, és a csatlakozással járó előnyöket ellensúlyozzák a tagsággal járó költségek, valamint a reformok várható lelassulása – áll az EIU csütörtöki jelentésében. Emellett igen erős a náluk is olcsóbb munkaköltségű európai, illetve ázsiai országok versenye.
A londoni cég által megkérdezett 500 vállalatvezető mindössze 12 százaléka nevezte az új uniós tagállamokat a munkaerő alacsony ára miatt a legvonzóbb befektetési térségnek, ugyanakkor Kínát 50 százalékuk jelölte meg a legkedvezőbb befektetési terepként. Kínába az idén várhatóan 58 milliárd dollárnyi működőtőke áramlik, amivel ez az ország a fejlődő térség legnagyobb egyedi tőkevonzója.
Magyarországnak az EIU jelentése a tavalyi 2,5 milliárd dollár után idénre 3,2 milliárd dollár új működőtőke-befektetést jósol, azzal, hogy az érték 2008-ig – évente 200 millió dollárral növekedve – eléri a 3,8 milliárd dollárt. A jelentés szerint 2003 végén összesen 37,5 milliárd dollárnyi külföldi működőtőke volt az országban, ami az éves GDP-érték 46 százalékának felelt meg.
(MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.