Draskovics: 2010-ben jön a magyar euró
A kormány úgy döntött, hogy az euró nem gyors, hanem biztonságos bevezetését tartja szem előtt, ezért Magyarország 2010. január 1-jén fogja bevezetni az eurót - mondta csütörtökön Draskovics Tibor pénzügyminiszter, aki szerint a következő évek fontos feladata az, hogy az állam mérete visszaszoruljon.
A pénzügyminiszter szerint a 2005-2008-ra elfogadott program, a "felzárkózás gazdaságpolitikai programja" úgy számol, hogy 2008-ban Magyarországon az egy főre eső GDP vásárlóerő-paritáson az Európai Unió május 1-je előtti 15 tagállamának egy főre eső GDP-jéhez képest a 60 százalékos szintet éri el.
"A magyar gazdaság erős"
Az euró bevezetése nem öncél, az a felzárkózás eszköze, az euró bevezetését az életszínvonal növelésébe, az ország gazdasági fejlesztésébe kell beilleszteni - emelte ki a pénzügyminiszter, aki azt is elmondta: a kormány szerint a magyar gazdaság erős és fejlődőképes és csütörtöki döntésével felvázolta azt a pályát, amellyel a fenntartható és gyors fejlődés útjára lehet állítani az országot.
A következő évek fontos feladata az, hogy az állam mérete visszaszoruljon, mondta a pénzügyminiszter, aki szerint azonban a kisebb állam nem az emberek számára biztosított fontos közszolgáltatásokból való visszavonulást jelenti, hanem az adóforintok pazarlásának megszűntetését szolgálja.
Draskovics elmondta: a következő négy évben a tervezett mintegy 2000 milliárd forintos megtakarításból az államháztartási hiány csökkentése 800-1000 milliárd forintot, az adók csökkentése pedig 1000-1200 milliárd forintot jelent. Emellett minél előbb hozzá kíván fogni az egészségügy reformjához, a kistérségi feladatok ellátásának megszervezéséhez, a szakképzés-felnőttképzés korszerűsítéséhez.
Az állami újraelosztás mértéke a következő négy évben a "felzárkózás gazdaságpolitikai programja" alapján 4 százalékkal csökken - mondta Draskovics Tibor. Így a terv az, hogy az újraelosztás mostani, mintegy 48 százalékos mértéke 44 százalékra mérséklődjön a GDP-hez mérten. Ezzel párhuzamosan a jövedelemcentralizáció a mostani 39 százalékról 37 százalékra mérséklődik.
A gazdaságpolitikai program jelentős mértékben számít az Európai Unió forrásaira; Magyarország uniós befizetéseit is figyelembe véve a következő négy évben nettó módon számítva 1500 milliárd forint többletforráshoz jut az ország. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.