Kína fékezi túlfűtött gazdaságát
Kína idén csak 7 százalékos gazdasági növekedést szeretne a tavalyi 9 százalék helyett. A kormány eközben igyekszik csökkenteni a hatalmas jövedelemkülönbséget a gazdag tengermelléki területek és a szegényebb belső országrészek között – mondta a kínai parlament pénteki ülésén Wen Jiabao miniszterelnök.
A kínai kormány csökkenti a mezőgazdasági adóját, és támogatásokat nyújt a parasztságnak. A világ hatodik legnagyobb gazdasága tavaly kilenc százalékos gazdasági növekedést produkált és az utóbbi huszonöt évben átlagosan 8 százalékkal gyarapodott. Az ország bankrendszere azonban beteg, az állami vállalatok veszteségesek és bizonytalan az ország jogrendszere. A kormány elrendelte a robbanásszerűen gyarapodó építőipar lassítását, megkurtítja a szektor számára elérhető állami támogatásokat és hiteleket, annak érdekében, hogy visszafogja a túlfűtött gazdaságot. Elemzők szerint a kínai gazdaság lassítása nagy hatással lehet a világ nyersanyagpiacán mutatkozó keresletre is.
Az elmúlt hónapban a kormány elrendelte hogy a bankok csökkentsék a magánszektor hitelezését, mérsékelje az ipari parkokban, a nagyvárosi beruházásoknál és a bevásárlóközpontok építésénél mutatkozó túlfűtött befektetési kedvet. Wen megerősítette, hogy a kormány elejét veszi a felesleges és kockázatos befektetéseknek. Kína terveket fontolgat a háztartási fogyasztás ösztönzésére és a magántulajdonhoz fűződő jogok megerősítésére is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.