2004. március. 03. 11:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Cáfolja az emberkísérletek hírét a szegedi professzor

A Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikájának vezetője cáfolta a Népszabadság szerdai cikkében közreadott szakmai véleményt, amely szerint több vastagbél-daganatos beteg esetében emberen végzett gyógyszerkísérlet folyik a szegedi klinikán.

"Azért nem tekinthető emberkísérletnek, mert egyébként ugyanerre a betegségre, csak ennek egy súlyosabb változatára ez a kezelés már évek óta folyik Magyarországon, s ezt finanszírozza az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP)" - közölte Thurzó László professzor.



A Népszabadságnak Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója emberen folyó gyógyszerkísérletnek minősítette a professzor eljárását, amelyet egyértelműen a gyártónak kellene finanszíroznia, ha az intézmény rendelkezik a gyógyszerkísérlethez szükséges engedélyekkel.



A professzor elmondta, hogy abban az esetben, amikor még nincs áttét a betegben, ugyanezt kezelést nem finanszírozza az OEP, ám a gyógyszer teljesen szabályosan rendelhető. Ez a kezelés jelentősen, csaknem 30 százalékkal javítja a betegek gyógyulási esélyét, a betegség várható túlélését. S az előírt gyógyszerrendelésnek megfelelően igényelték minden esetben a szereket az Országos Gyógyszerészeti Intézettől (OGYI).



"Abban az esetben, ha úgy véli az OGYI vagy bárki, hogy ez egy tiltott emberkísérlet, akkor rögtön az első rendelésnél visszaír: álljatok meg, mert ti olyan akartok csinálni, amit egyébként nem lehet". Miután ez nem történt meg tizenegynéhány esetben már, akkor nem tudom, hogy most miről is van szó –mondta a professzor.



Jelenleg három beteget érint az ügy a klinikán. Az OEP döntése alapján számukra valóban vissza kell fizetnie a klinikának az eddig befizetett pénzt, ami összesen hárommillió forint. Az összeg egy külön számlán rendelkezésre áll, a kezeléseket pedig folytatják - közölte Thurzó.(MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.