2004. február. 17. 08:30 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Stabilitási paktum: kormányfők a kivételezés ellen

A stabilitási és növekedési paktum teljes mértékű és kivételezés nélküli betartatását sürgette négy jelenlegi és két leendő EU-tagállam miniszterelnöke.

A spanyol, az olasz, a holland, a portugál, valamint a lengyel és az észt miniszterelnök hétfőn küldött ilyen értelmű közös levelet az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó ír kormányfőnek. A közös levél azt követően látott napvilágot, hogy az Európai Bíróság bejelentette: sürgősséggel vizsgálja majd azt a keresetet, amelyet az Európai Bizottság nyújtott be Németország és Franciaország ügyében.



A bizottság az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek tanácsának azt a tavaly novemberi döntését támadta meg, amellyel Franciaország és Németország esetében gyakorlatilag felfüggesztették a paktum eljárásrendjének alkalmazását. A két tagállam - az eurózóna két legerősebb gazdasága - megsértette azt a szabályt, amely előírja, hogy a költségvetési hiány nem haladhatja meg a hazai össztermék (GDP) 3 százalékát. A stabilitási paktum értelmében az EU-nak büntetést kellett volna kiszabnia Franciaországra és Németországra. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.