2003. december. 08. 12:32 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Három befektetői csoport adott ajánlatot a Dunaferr-re

Három befektető adta be pályázatát a Dunaferr Rt. többségi részvénycsomagjának megvásárlására az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-nek - jelentette be a szervezet hétfőn.

A pályázati dokumentációt összesen kilenc befektető vásárolta meg. Részvételi szándékát közülük korábban négy erősítette meg: az ukrán Donbass Ipari Szövetség (DISZ), a svájci Duferco International Trading Holding Ltd.-vel és a lichtensteini Kundax AG vállalatokkal kibővített konzorciuma, a brazil Companhia Siderúrgica Nacional, az orosz OAO Severstal, továbbá az angol-indiai LNM Holdings és a cseh ISPAT NOVA HUT konzorciuma. Az ÁPV igazgatósága várhatóan még karácsony előtt kiválasztja a pályázat nyertesét, a végső döntéséig újabb információt a vagyonkezelő nem hoz nyilvánosságra.



Az ÁPV korábbi értékelése szerint az érdeklődők száma megfelel az előzetes tárgyalások után kialakult várakozásoknak. A tulajdonos olyan tőkeerős stratégiai befektetőt keres a privatizációs eljárás során, amely hosszú távra biztosítani tudja a Dunaferr-csoport működését, tevékenységének fejlesztését, valamint a munkavállalók foglakoztatását.



A befektetői ajánlatok elbírálásában 30 százalékot a foglalkoztatás, 30 százalékot a beruházás, 25 százalékot a tőkeemelés, 10 százalékot az üzleti terv, 5 százalékot a vételár jelent. A privatizáció során elsődleges szempont a foglalkoztatás, ezen túl a befektetőnek 250 millió eurós beruházást kell vállalnia, és 13 milliárd forint tőkeemelést kell végrehajtania.



A brit-indiai LNM Group és az orosz Severstal tűnik az éllovas pályázónak a Dunaferr 80 százalékáért folyó privatizációs versenyben - írta hétfőn a Financial Times. Az ajánlatbenyújtási határidő hétfői lejártához időzített elemzésben a brit üzleti napilap azt írta, hogy az ügylet várható értéke adósságátvállalással együtt legalább 800 millió dollár lesz. A nyertesnek a lap szerint ugyanis a cég alapárán felül 450 millió dollárnyi adósságot is át kell vennie, kötelezettséget kell vállalnia 60 millió dolláros azonnali tőkeinjekcióra, és öt év alatt további 292 millió dollár értékű beruházásra.



Az FT szerint a magyar acélipari vállalat eladásával a kormány - túl a költségvetést gyarapító bevételi megfontolásokon - a cég esetleges bezárásának vagy jelentős leépítésének politikai következményeit is igyekszik elkerülni, miután a Dunaferr és beszállítói a legnagyobb munkáltatók a térségben. Az elemzés szerint a Dunferr - adóssága és viszonylag kis mérete ellenére - érdekli a befektetőket, a minőségi acéltermékek iránti növekvő közép-európai kereslet miatt.



Az LNM, a világ második legnagyobb acélgyártója - Lakshmi Mittal brit-indiai nagyvállalkozó tulajdona - már vásárolt veszteséges állami acélgyárakat Lengyelországban, Csehországban és Romániában. Mittal a térség lerobbant ipari üzemeinek korszerűsítése mellett a helyi alacsony munkaköltségek kiaknázására is törekszik, ezzel próbálva előnyt szerezni a nyugat-európai versenytársakkal szemben - áll a Financial Times cikkében. Egy londoni iparági elemző a lapnak azt mondta, hogy az LNM mindemellett - ha nyer, és képes lesz a szükséges tőkét és műszaki tudást befektetni - jól kihasználhatja a térségbeli autógyártók növekedését is.



Az orosz Severstal azért vetett szemet a Dunferr-re, mert ez lenne az első hídfőállása az Európai Unióban Magyarország csatlakozása után. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés