Ez az év sem a demokráciák erősödésével indult a világban – 2024 Krónikája

10 perc

2024.12.25. 12:30

2024.12.25. 12:32

2024 Krónikája – Világ című sorozatunkban az év legfontosabb eseményeit idézzük fel. Negyedévenként haladunk, ez az 1. rész.

Január 13. – Új elnök Tajvanon

A szavazatok alig több, mint 40 százalékával megnyerte a tajvani elnökválasztást a Demokratikus Haladó Párt jelöltje, Laj Csing-tö. Az 1996-os első szabad elnökválasztás óta most sikerült először a harmadik egymást követő alkalommal is ugyanazon pártnak győznie. Az ezzel egy időben tartott parlamenti választáson az első helyen végzett a Tajvant a szükségállapot 1987-es feloldásáig diktatúraként irányító Kuomintang, ám nem szerzett többséget. Ezzel, a választási rendszer 2008-as bevezetése óta első ízben, senki nem rendelkezik az ezúttal hárompárti törvényhozásban. A május 20-án hivatalba lépett Laj az alelnöke volt az alkotmány által engedélyezett két mandátum után távozó Caj Ing-vennek.

2024 Krónikája
Magyarország és a világ legfontosabb történéseit összefoglaló sorozatunk több megjelent részét itt találja.

A Tajvant renegát tartományának tekintő Peking Lajt ugyanúgy szeparatistának bélyegzi, mint párttársát, Cajt, akinek 2016-os beiktatásakor megszakította a hivatalos párbeszédet Tajpejjel. Caj és utódja azt hangoztatja, hogy Tajvan már most is szuverén, így nincs szükség a függetlensége kikiáltására, amelynek esetére Kína katonai invázióval fenyeget. Peking folytatta Tajpej diplomáciai elszigetelését, az idén Naurut csábította magához, és már csak 12 állam ismeri el hivatalosan Tajvant, Európából egyedül a Vatikán.

Laj az év végén a csendes-óceáni térségben lévő, Tajvant elismerő miniországokban tett körútja során megállt az USA szövetségi államának számító Hawaiin is, a szintén Washington ellenőrzése alatt álló Guam szigetéről pedig videóbeszélgetést folytatott az amerikai képviselőház republikánus és demokrata vezetőjével. Kína mindkettőre bőszen reagált, és az év során egyre provokatívabb hadgyakorlatokat tartott Tajvan környékén.

Kínai hadgyakorlat a tajvani híradóban
AFP / Greg Baker

Január 29. – Bedőlt Evergrande

Felszámolási eljárást indított egy hongkongi bíróság az Evergrande ellen, amely nemrég még Kína legnagyobb ingatlanfejlesztője volt, de összeroppant a mintegy 300 milliárd dolláros adóssága alatt, amit két éve nem tudott törleszteni. 25 milliárddal a cég a külföldi hitelezőinek tartozik, az igazi adósságbomba a kínai ingatlanpiacot fenyegeti. Ez felélesztette a félelmeket az egész kínai gazdaság egészségével kapcsolatban, hiszen a lendületet az utóbbi években az export mellett az ingatlanfejlesztés adta.