Béke morzsáira: rekviem a győri háztartási kekszért

11 perc

2024.12.06. 18:37

2024.12.19. 16:20

A magyar sütőipar klasszikusában ott van az elmúlt évszázad magyar történelme – ha már vajból nem jutott belőle. Hogyan lett a Koestlin-kekszből háztartási, és ha már a Győri leállította a gyártást, pótolni tudjuk-e a hiányt a konyhában?

Szűnni nem akaró kánikula, dagonyává érő politikai csatatér, na és persze Brüsszel – épp elég bajunk volt 2024-ben, de aztán beütött az atom: kiderült, hogy megszűnt a Győri háztartási keksz.

Aggodalomra persze semmi ok: a Detki továbbra is gyártja a háztartási kekszet, és több kereskedelmi láncnál is elérhető saját márkás változatban. Mi több, a cikk végén mi is megmutatjuk, hogyan lehet elkészíteni otthon. De mégis: most mindannyiunkból kihalt egy darab a bennünk élő Kádár-rendszerből.

Az elpusztíthatatlan

A történet persze nem a tervgazdasággal kezdődött. Hanem sokkal-sokkal korábban, amikor rájöttek arra, hogy a megsült keletlen kenyér duplán sütve remekül eltartható. Így született meg a kétszersült, a hosszú, akár több hónapig tartó hajóutak tökéletes tartozéka, amelyet lényegesen könnyebb volt szállítani, mint egy élelemnek szánt élő állatot, de akár egy magasabb nedvességtartalmú kenyeret is, viszont volt egy jó tulajdonsága: gyakorlatilag elpusztíthatatlan. A brit királyi tengerészeti múzeum gyűjteményében megtalálható egy 1784-ben készült darab, de néhány éve a trafalgari csatára készülő brit tengerészeknek készített kekszet is árverésre bocsátottak. (És akadt valaki, aki 3850 dollárt adott a jó régen lejárt darabért.)

Ezek a sütemények ráadásul az út során megpuhultak, így nemhogy veszítettek volna élvezeti értékéből, de épphogy ehetőbbé váltak – a biztonság kedvéért volt, hogy nem kétszer, hanem négyszer sütötték meg, legyen honnan visszapuhulni.

Élvezeti értékről persze nemigen lehetett beszélni, a kétszersült egyértelműen egyszerű, magas rosttartalmú tápláléknak számított, amelyhez a liszten túl nagyjából csak annyi folyadékot adtak, hogy tésztát lehessen gyúrni belőle.

Készítsünk ipari élelmiszert otthon
Ott vannak velünk, még akkor is, ha nem veszünk róluk tudomást: a modern konyha alapvető hozzávalói nélkül nehezen tudnánk meglenni. Sorozatunkban nem is arra teszünk kísérletet, hogy megszabaduljunk tőlük, inkább arra, hogy otthoni körülmények között, adalékanyagok nélkül állítsuk elő őket. Létezik otthoni vegeta? Lehet egy konyhában készíteni instant tésztát, mogyorókrémet, chipset vagy Piros aranyat? És spórolunk azzal, ha vesszük a fáradságot? A sorozat többi cikkét itt olvashatja.

Ezzel párhuzamosan azért megszülettek az ízletes változatai is a száraz süteményeknek. Elsőként a fűszeresség dominált: az első „fűszeres kenyerek” – amelyeket mi inkább mézeskalácsnak hívunk, bár ennél sokkal tágabb kategóriáról van szó – a Közel-Keletről érkeztek Európába, együtt a hozzájuk szükséges fűszerekkel. Igaz, az ízesítéshez ekkor még többnyire valóban mézet használtak, vagy éppen szárított gyümölcsöket, a középkorban aztán a cukor terjedésével – és az egyre finomabb liszteknek köszönhetően – élvezeti cikként is egyre gyakoribbá váltak a száraz sütemények.

A 19. században, az ipari forradalom aztán ennek az édességnek a szerepét is átalakította. Felértékelődött az egészséget javító szerepe: korabeli hirdetések alapján tulajdonképpen mindenféle kór gyógyítására alkalmasnak találták, mindenesetre ekkor készítették el először a digestive kekszet, amely, mint neve is mutatja – a szintén akkortájt kifejlesztett gabonapelyhekhez, granolához hasonlóan – az emésztést hivatott elősegíteni. És, ami ennél is fontosabb: ekkor vált a tömegek számára elérhető, olcsó élvezeti cikké.

Ahogy a digestive, úgy a kekszgyár is brit találmány volt, az elsőt Joseph Huntley létesítette 1822-ben Readingben, ő később George Palmer vállalkozóval társulva alapította meg a Huntley & Palmers céget, amely sokáig a legismertebb képviselője volt a műfajnak. Aztán hírnevét elhomályosította egy Skóciában alapított cég, a McVitie & Price, amely (igaz, az alapítás után 95 évvel, 1925-ben) piacra dobta a csokoládés digestive-et, amely mára a legnépszerűbb brit keksszé vált. A társaság egy másik skót családi vállalkozással, a MacFarlane Langgal 1948-ban alapította meg a United Biscuits (UB) céget. Ez a következő évtizedekben a világ élelmiszeriparának fontos szereplőjévé nőtte ki magát, és a rendszerváltás után fontos szerepet töltött be a magyar keksziparban is – de előbb térjünk vissza nálunk is inkább a kezdetekhez.

Malomból kekszgyár

Ez Magyarország esetében 1890-et és Győrt jelentette: a tempósan iparosodó városban ebben az évben alakult meg a Magyar-Angol Biscuitgyár Rt. Back Hermann malommágnással, aki egyik győrszigeti malmát alakítottá át, és húsz kétszersültgyártó géppel és 75 munkással futott neki Magyarországon először a száraz sütemények gyártásának. Ezeket leginkább kétszersültnek hívták vagy ritkábban, angolosan cakesnek. A kéksz/keksz írásmód ekkor még nem jelent meg, csak a francia biscuit (a latin kétszersült szó olasz alakjából képződött a piskóta szavunk), egy 1888-as meghatározás szerint „ez alatt minden édes vagy nem édes tészta-sütemény értendő, mely kétszeres sütés, helyesebben egy kiszárítás és egy sütés útján készül. Legjobb belőle az, amit a cukrászok árulnak és legrosszabb az, amit a katonák a háborúban, vagy tengerészek a hajón kapnak.”

A győri cég is mindkettővel próbálkozott, mégsem bizonyult hosszú életűnek, vesztét pedig nem is az okozta, hogy 1891-ben leégett az üzem, sokkal inkább a magas alapanyagárakra, főleg a cukor drágaságára vezették vissza azt, hogy termékük népszerűsége ellenére bedobták a törölközőt.

Tej és háztartási keksz 1965-ben
Fortepan / MHSZ

A város azonban nem maradt sütőipar nélkül: 1900-ban az Ausztriában több édességkészítőt működtető Koestlin Lajos bővítette az itteni üzemmel gyártókapacitását. Koestlinék ötven szakemberrel meg hat vagyonnyi géppel érkeztek Győrbe, és néhány év alatt felvirágoztatták a süteménybizniszt.

1910-ben már 750-en dolgoztak itt, két évvel később pedig megszületett a saját fejlesztésű Albert keksz, amely az első Magyarországon bejegyzett édességmárka lett. Az Albert leginkább a McVities 1891 óta gyártott rich tea biscuitjére hajazott, hasonló hozzá a Dél-Európában ma is népszerű Marie/Maria keksz is. A cég azonban nem is az Albertre volt a legbüszkébb, hanem az általa fejlesztett csomagolásra, amely lehetővé tette, hogy a kekszek megőrizzék frissességüket.

A Koestlin-keksz monarchia-szerte népszerűvé vált, és bár a világháború utáni válság, Trianon és az 1929-es világválság is tépázta a céget, a márka fogalom maradt – a korabeli sajtó szerint világszerte, de ezt azért érdemes fenntartásokkal kezelni. A népszerűségre a legkézenfekvőbb magyarázat az, hogy a válságok idején nem csak a cégnek akadtak anyagi gondjai, de az embereknek is, a keksz és a kétszersült pedig olcsón elérhető ínyencségnek számított.

Pláne, hogy az ágazat pár hazai szereplője gyilkos árversenybe kezdett: a Honi Ipar 1931-ben arról írt, hogy az egymás alá licitáló gyártók két év alatt 30-40 százalékkal nyomták le a termék átlagárát. A túlélést az garantálta, hogy ilyen alacsony áron egyszerűen nem tudtak olyat gyártani, ami ne kelt volna el, így ugyan a Koestlin számított az egyetlen magyar exportképes gyártónak, egyszerűen nem maradt áruja kivitelre. A győri gyárból tucatnyi keksz, ostya és kétszersült került ki a II. világháború előtt, ezen belül is olcsónak számított a konzum – vagy egyszerűen Koestlin – keksz.

És akkor megszületik a háztartási keksz