Bundesbank: a kelet-európai piacoknak több tőke kell
Az Európai Unióba 2004-ben belépő nyolc kelet-európai ország értékpapír-piacai még messze nem képesek állni a versenyt nyugat-európai vetélytársaikkal, mert nem forog náluk elegendő mennyiségű részvény és kötvény, derül ki a német Bundesbank tanulmányából.
A kelet-európai tőzsdék jelentősége Roland Beck Kelet-Európa-szakértő szerint is elmarad a várakozásoktól. Szerinte egyszerűen nincs elég jó vállalat, amely vonzaná a külföldi befektetőket és a valóban érdekes vállalatok inkább Bécsben, Londonban vagy Frankfurtban jegyeztetik részvényeiket. Beck szerint a legnagyobb intézményes befektetők rendszerint azon a kereskedési helyen vásárolnak részvényt, ahol a likviditás különösen nagy, vagyis ahol úgy lehet kereskedni nagy részvénycsomagokkal, hogy az nincs nagy befolyással az árfolyamokra.
Nem csak a keleti- és nyugat-európai tőzsdék részvénypiacai közt vannak jelentős különbségek, hanem a tagjelölt országokon belül is, állítja a Bundesbank tanulmánya. A hazai össztermékhez (GDP-hez) viszonyított részvénypiaci kapitalizáció a lettországi 8 százalék és az észtországi 34 százalék között mozog. A Bundesbank ezt a különbséget a szocializmus összeomlása után követett eltérő privatizációs stratégiákkal magyarázza. Magyarországon és Lengyelországban a privatizáció kéz a kézben haladt az intézményi keretek kiépítésével, míg Csehországban és Szlovákiában a gyors és tömeges privatizálás a tulajdonosok széles skálájának létrejöttét eredményezte ugyan, de egyszersmind együtt járt a likviditás és a vállalatellenőrzés hiányával is. Ez bizalomvesztéshez vezetett, ami 1997-ben a cseh pénzügyi váláság legfőbb okozója volt.
A Bundesbank szerint fejletlenek a kelet-európai kötvénypiacok is. Az államkötvények említésre méltó piaccal csak Lengyelországban, Csehországban és Magyarországon rendelkeznek, állapítja meg a tanulmány. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.