Megszorítás és leépítés jöhet a pozsonyi közlekedési vállalatnál
Takarékossági okokból csökkenteni akarják a teljesített kilométerek számát a DPB pozsonyi közlekedési vállalatnál. Az intézkedés a szeptembertől az idei év végéig tartó időszakra vonatkozna. A társaság új vezérigazgatója csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az egyszázalékos csökkentés kevés lenne.
A szlovák főváros is nehéz helyzetben van, és elmondásuk szerint nincs forrásuk – mondta Lubomír Belfi, a cég új vezérigazgatója. A DPB új vezetőségének célja, hogy 2012-ben kiegyensúlyozott gazdasági eredményt érjen el. Az új menedzsment július 1-jén vette át a cég vezetését, a közlekedési társaság komplex átvilágításának eredményeu szerint kiadáscsökkentő intézkedésekre van szükség.
A DPB részvénytársaság a COB és a VÚB bankokkal is tárgyal hitelfelvételről – mondta a szlovák hírügynökség kérdésére Belfi, aki szerint több millió eurós nagyságrendű kölcsönről lenne szó.
Lubomír Belfi nem számol rendkívüli közgyűlés összehívásával, mint mondta, minden attól függ, hogyan alakul a főváros helyzete.
A cég 2011-re 11,5-12 millió eurós veszteséggel számolt. A veszteség csökkentésére a bevétel növelését tervezik, egyebek mellett a jegyárak 2011. augusztus 1-től történő felemelésével. Az év végéig ebből 2,3 millió eurós, 2012 egészére pedig 7,3 milliós eurós bevételnövekedést várnak.
A cégnek hozzávetőlegesen 42 millió eurós hiteltartozása van. További gondot jelent a vállalat 15,3 millió eurós kifizetetlen kötelezettsége is.
A DPB tájékoztatása szerint a cég 3 millió euróval kevesebbet kap a várostól, mint amennyit kért. Az ígért 8,4 millió eurós dotációból eddig 5,1 millió eurót kaptak meg. A város anyagi helyzetére való tekintettel a cég szerint elképzelhető a kifizetések további csökkentése is.
A fővárosi közlekedési vállalat szeptember 1-től 265 fős létszámcsökkentést tervez, amely a járművezetőket nem érinti. Ez év június végén a vállalatnak 3238 alkalmazottja volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.