Átmenetileg csökkennek a nyersanyagárak
A következő egy-két hónapban csökkenhetnek a nyersanyagárak, az év vége felé azonban ismét emelkedésnek indulhatnak a kereslet növekedése miatt - áll az MF Global Holdings brókerház elemzésében.
A szakértők szerint jelenleg a nyersanyagok 5-10 százalékkal felülárazottak, mostantól számítva egy év múlva viszont 10-20 százalékkal lesznek drágábbak.
Hasonló véleményen van a JPMorgan Chase is: eszközállományát tekintve az Egyesült Államok második legnagyobb bankjának elemzői úgy vélik, hogy rövid távon csökkenni fognak az árak, mivel azonban a kereslet-kínálat viszonyában nem várható gyökeres változás - azaz a kereslet meghaladja a kínálatot -, hosszabb távon drágulnak majd az alapvető nyersanyagok.
A Goldman Sachs nemrégiben azt javasolta a befektetőknek, hogy a következő nagyjából fél évben csökkentsék portfoliójukban a nyersanyag-papírok arányát. A Barclays Capital pedig nyersanyagipari részvények vásárlásra buzdította a befektetőket, kihasználandó az alacsony árakat.
A nyersanyagipari indexek alakulása is alátámasztja az elemzői véleményeket: a 19 nyersanyagot tartalmazó Reuters-Jefferies CRB index 9 százalékkal esett április vége óta, az amerikai WTI olajfajta ára 15 százalékkal, az ezüsté 28 százalékkal, a rézé és az aranyé egyaránt 5 százalékkal csökkent május eleje óta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.