Hazai gazdaság Zentai Péter 2011. szeptember. 13. 09:34

Az Orbán-terv „beláthatatlanul meggyengíti a bankszektort”

Forintgyengülést és általános bizalomvesztést jósolt Magyarországgal szemben Wolfgang Ernst, a Raiffeisen Bank elemző részlegének országunkkal foglalkozó szakértője röviddel Orbán Viktor parlamenti beszéde után.

Mit szólnak ahhoz, hogy Magyarország az eddigihez képest még inkább függetleníteni akarja magát a nemzetközi pénzügyi intézményektől, tehát csökkenteni akarja függőségét másoktól - gazdasági és pénzügyi értelemben egyaránt?

Amit hallottunk a magyar miniszterelnöktől, az elrettenti a nemzetközi befektetőket.

Úgy érti, a külföldi bankokat? Orbán szerint a külföldi bankok már huzamos ideje csökkentik nálunk a hitelezési aktivitásukat, folyamatosan vonják ki profitjukat és forrásaikat, egyes leánybankoknál a vezetők jutalmazásának feltétele, hogy csökkenjen a hitelek száma.

Egyrészt ez utóbbit nehezen tudom elképzelni, jóllehet erre vonatkozóan nincsenek konkrét ismereteim. Mégis abszurdumnak tartanám, hogy Magyarországgal ki akarnának tolni. Arról sincs szó, hogy az országgal, konkrétan a forinttal szemben támadások induljanak. Senkinek nem áll érdekében támadni magukat vagy a devizájukat.

Az őszi ülésszak első napjának képes összefoglalója – Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
Túry Gergely

A magyar kormány meghirdette, hogy a jövő évben a lehető legszigorúbb költségvetési céloknak fog eleget tenni és három százalék alá szorítja az államháztartási hiányt.

A szavak a mérleg egyik serpenyőjében, a konkrét tettek a másikban. Az elmúlt időszakban többször is elhangzottak ígéretek reformokról. Csakhogy nem látszik, mit akar tenni a magyar kormány az egészségüggyel, a nyugdíjrendszerrel. Aggasztó a devizaadósokkal kapcsolatos terv. Meglátjuk persze, hogy mik a konkrétumok. De amit a miniszterelnök mondott, abból arra kell következtetnem, hogy a forint még sokat gyengülhet. Ha a tervet végrehajtják, az beláthatatlanul meggyengítheti a bankszektort, és ennek következményei lehetnek a magyarországi forintkamatokra nézve. Az egész bizonytalanságot szül, ami arra sarkallja a külföldi befektetőt, hogy szabaduljon a forinttól. Ez így természetes és logikus.

De miért baj az, ha egy kormány az euróválság ideje alatt egyedi, korábban ki nem próbált megoldásokkal próbálkozik? Orbán szerint nem kell hallgatni a külföldiek megtévesztő tanácsaira.

Nem tudom, ki ad önöknek megtévesztő tanácsokat, és mennyire az, ha egy külföldi elemző konkrét strukturális reformokat akar látni, mielőtt pozitív összefüggésben figyelmébe ajánl egy országot a tőle tanácsot kérő külföldi befektetőnek. Szerintem ez nem megtévesztés, hanem körültekintő eljárás. Ezt várják el tőlünk.

A magyar kormányfő szerint Magyarország nem szokványos eszközökkel húzza ki magát az euróválság okozta helyzetből. Orbán úgy látja, a válságot követően reális az esélye, hogy ezzel a politikával a legerősebbek közé kerüljünk.

A mi prognózisunk szerint Magyarország és több közép-európai ország (Lengyelország, Szlovákia, Csehország) gazdasági teljesítménye között jövőre nő a szakadék. 2012-ben Magyarországon 1,5 százalékos növekedést várunk úgy, hogy lefelé korrigáltuk a már egyszer amúgy is lefelé módosított jóslatunkat. Magyarország ugyanis várhatóan exportcsökkenéssel néz majd szembe, mégpedig a felvevő piacok visszaesése miatt. Magyarországnak egyedül az exporton, a nemzetközi integrációba való még erőteljesebb beépülésen keresztül van kilábalási lehetősége. Ezért nem világosak számunkra a befelé fordulást hirdető szavak, mert azok inkább elrettentőek a külföld számára, semmint  bátorítóak.

Zentai Péter

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.