Törölte a kiemelt projektek közül a kormány a székesfehérvári romkertbe álmodott Királyi séta nevű projektet, és ezzel visszavonta az egyszer már megítélt 1,825 milliárdos uniós támogatást – írta a Magyar Közlöny tegnapi száma.
A projekt az Új Magyarország Fejlesztési Tervből nyert támogatást 2008 végén a romkertben található középkori emlékek (az egykori Szent István-kori bazilika és környezete) ”nemzeti emlékhelyhez illő” bemutatására. A hajdani kormányzó és temetkezési hely fölé a tervek szerint egy gigantikus templomszelvény került volna, de a projekt része volt még a belvárosi Fő utca rekonstrukciója, egy középkori makettváros és egy történelmi kalandpark megépítése is.
Képzelet és történelem
A terv széleskörű szakmai és társadalmi vitákat váltott ki. A kritikusok mondták nemzetieskedőnek, megalománnak és Disneylandnek. Leginkább a koronázó templom vélt méreteit megmutató templomszelvény osztotta meg a feleket: mivel a román kori bazilika kinézetéről nincs érdemi tárgyi információ, a Szent István sírja fölé szánt, diadalívként is értelmezhető templomszelvény felhúzása nélkülözött volna minden történelmi alapot.
A kormánydöntés logikus folyománya Székesfehérvár önkormányzati közgyűlése májusi határozatának, amikor a megemelkedett költségekre és az időbeli csúszásra hivatkozva, a másik konzorciumi tag, a megyei önkormányzattal egyetértésben visszamondta a támogatási szerződést. A projektnek 2006-ban teljes politikai egyetértésben fogott neki a város (a közgyűlésben ugyanannyian voltak a szocialista és a fideszes tagok), de mivel a támogatás megítéléséhez képest a teveket öt éven belül meg kellett volna valósítani, Fehérvár lecsúszott volna az uniós támogatásról.
Régi adósság
A romkert legújabb kori története meglehetősen viszontagságos: 1988-ban kapta meg a „nemzeti emlékhely” státuszt, azóta próbáltak valamilyen méltó bemutató teret kialakítani hozzá. A negyven méter magas, templomtornyokkal konkuráló templommetszet mellett terveztek már ide panteónt. A romokat csak félig fedő takaró védőtetőt pedig időközben el kellett bontani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.