A kérdés költői, hiszen mi másra lenne jó, minthogy megegyük. Csak erre felé itt a Kárpát-medencében ez nem annyira természetes, mint az újvilágban, vagy akár Afrikában, Ázsiában. Érdemes kipróbálni magában, köretként, de süteménybe is. A karácsonyi menüt is feldobhatjuk vele.
Hála az utóbbi évek gasztroforradalmának nálunk sem számít már kuriózumnak a szupermarketekben, piacokon fel-feltűnő édesburgonya, más néven batáta. A szulákfélék igencsak népes családjába tartozik, égen s földön, leginkább föld alatt vannak vagy ezren, igaz ebből jó néhány faj mérgező. De semmi izgalom, azok ember közelébe sem kerülhetnek, nem kell tartanunk attól, hogy a sárga, vöröses, vörösbarna vagy éppen lilás árnyalatú ruhába bújt duci gumók valamelyikével családirtásra alkalmas holmit cipelünk haza a piacról. Annál is inkább, mert egyre több magyar termelő is van, aki a Rózsa vagy Ella burgonya, a kiflikrumpli mellett ezt is termeli.
A perui ősanyától származó édeskrumpli az egyik legsokoldalúbb élelmiszernövény (gyökér), sok közép- és dél-amerikai, délkelet-ázsiai, afrikai országban mindennapi, alapvető táplálékként fogyasztják . A kreol és mediterrán konyha egyik alapélelme, az USA déli államaiban is nemzeti eledelnek számít. A hálaadás napi pulyka mellé sok helyen szinte kötelezően karamellizált változatban kerül a nagytestű szárnyas mellé. Jöhet reggelire épp úgy, mint ebédre, vacsorára főzve, sütve, pürésítve. Eszik akár tejhez, kávéhoz, sajttal, túróval, tőkehallal, húsokkal, vagy csak magában, és persze a főételek gyakori körete. Felhasználása olyan széleskörű, hogy nyugodtan majszolhatjuk tepertőhöz, de kerülhet a desszertes tányérra is. Íze önmagában a sütőtökre, gesztenyére emlékeztet.
Most kellene el kezdenünk sorolni, hogy mennyire egészséges, és mi mindent kutattak ki róla a brit tudósok. Legyen elég annyi, hogy egyetlen gumó valóságos A-vitamin bomba, tele van B-vitaminokkal, ott az áldásos C és E is benne; szuper vasforrás, gazdag magnéziumban, káliumban. Teljes jogosan sorolják a világ legegészségesebb ennivalói, az úgy nevezett superfoods - szuperétkek közé. Aki nem hiszi, járjon utána, mi inkább megnézzük, mit keres az ünnepi asztalon.
Már említettük, hogy a pulykasülttel jó barátságban van. De még az újévi malac sem túrja ki maga mellől. A legegyszerűbb módja a köretgyártásnak, ha alaposan megmossuk, lesikáljuk – vigyázzunk, hogy ne sértsük meg a héját, mert ruhástól érdemes sütni - , vaskosabb hasábokra, vagy jó ujjnyi karikákra vágjuk, tepsibe, magas falú hőálló tálba rendezzük, jóféle olívaolajjal meglocsoljuk és 200 fokos sütőben puhára sütjük ( ne essen szét, ha beleszalad a villa, már jó ). Tálaláskor nagy szemű sóval megszórjuk. Aki bírja a csípőset, feltétlenül chilipelyhes olajba forgatva süsse meg. A batáta nem dobja le magáról az őrölt borst sem, szereti a rozmaringot, a kakukkfüvet. Szívesen bújik joghurtos, zöldfűszeres, akár fokhagymás márogatósba is. De felléphet a világ egyik legegyszerűbb desszertjeként is. amikor a sült darabokat csak fahéjjal, leheletnyi cukorral kikevert vajjal kenegetve eszegetjük. Az USA sok gyorséttermében szerepel így a menülapon, Spanyolországban pedig úgy árulják az utcán zacskóba mérve, mint nálunk a gesztenyét.
Sokhelyütt a karácsonyi menüből süteményként sem maradhat el. Jó példa erre a Kanári-szigetek hagyományos karácsonyi süteménye a Truchas – Pisztráng. A neve ellenére nem halféleség, hanem egy batátával töltött sütemény, tipikus karácsonyi édes pite. Elnevezése eredetét nehéz lenne kideríteni - a szó más értelme még a tarisznya - , de talán a nemes halfajta formájához való némi hasonlóság mellett inkább a biblikus, keresztény haljelképpel való azonosulást jelöli. Lényegében Valencia és Castellón tartományokban is hasonló édesburgonyás süteményt készítenek karácsonyra, de ott egyszerűen Pastelitos de Boniato-nak vagy Pastissos Nadal-nak - karácsonyi pitének nevezik. Lássuk a receptet!
Hozzávalók a tésztához:
1/2 kg liszt ( amit szokásosan sütésre használunk), 1/2 teáskanál sütőpor, 10 dkg vaj, két narancs leve (2 dl), 1 evőkanál grappa és mézes bor (lehet ánizsos is).
A tészta elkészítése:
A hozzávalókat jól összedolgozzuk. Egészen addig gyúrjuk, amíg a tészta már nem tapad a kezünkhöz. Bucit formálunk belőle, egy tálba tesszük, letakarjuk és hagyjuk pihenni legalább fél órát.
Hozzávalók a töltelékhez:
1/2 kg édesburgonya, 12,5 dkg tört mandula, 1 tojássárgája (a fehérjével majd megkenjük a süteményt), 1 teáskanál fahéj, egy citrom héja, 15 dkg cukor, 10 dkg mazsola, egy-két szem csillagánizs.
A töltelék elkészítése:
A mazsolát előzetesen áztassuk be narancsvirágvízbe. Az édesburgonyát ezúttal hámozzuk meg, s főzzük annyi csillagánizzsal fűszerezett vízben, amennyi ellepi. Amikor puhára főtt a batáta, szűrjük le, és adjuk hozzá a tört mandulát, a reszelt citromhéjat, tojássárgáját, cukrot, fahéjat, mazsolát. Dolgozzuk össze az egészet, amíg homogén masszát kapunk.
A sütemény összeállitása:
Melegítsük elő a sütőt 180 º C-fokra. A tésztát sodrófával nyújtsuk, és egy nagyobb szaggatóval vagy pohárral szaggassunk belőle köralakokat. Rakjunk mindegyik közepére egy evőkanálnyi (de lehet több is) batátás tölteléket, majd a tésztát enyhén hajló félköralakot formázva hajtsuk össze, s a külső ívét egy villával nyomkodjuk végig úgy, hogy a fogak lenyomatot hagyjanak rajta. Végül kenjük át mindegyik darabot tojásfehérjével. Sütőpapírra helyezve rakjuk be a tepsibe vagy peremes kerámia tálba. A sütőben kb. 25 percig sütjük, illetve míg aranybarna lesz. (hagyományosan forró olajban is sütötték, mint a fánkot).
A "pisztrángokat" tálcára rakva, fahéjas porcukorral meghintve tesszük az ünnepi asztalra.
/ Recept a Madrid Tiene Miga sütőblog nyomán /