Ajándékötletek: eperlé, likőr, dzsem
Az idén rengeteg termett ebből a finom, illatos, piros gyümölcsből, amelynek a mesterszakács tanácsaival mi is kellő tisztelettel adóztunk. De mert sokan érdeklődtek, mit tegyenek a piacon már nem sokáig csábító eperhegyekkel, adunk még pár tippet.
Az igazán jó az ötletekben, hogy nemcsak eperre, hanem málnára, szederre, de akár meggyre és cseresznyére is áthangolhatók. Ráadásul már most bespájzolhatjuk a magunk készítette karácsonyi ajándékokat.
Eperlé
Ha már unjuk a bolti, palackozott, ízesített, színezett löttyöket, készíthetünk otthon is házi eperlevet. Ehhez tegyük egy nagy fazékba a megmosott gyümölcsöt, öntsük fel annyi vízzel, hogy épp ellepje, adjunk hozzá kevéske cukrot vagy mézet, és hevítsük egészen forráspontig. Hűtsük ki, turmixoljuk össze, majd szűrjük át (a legjobb a sűrű szövésű függönyanyagból leszabott „szűrő”), és töltsük palackokba. Behűtve nagyon sokáig eláll.
Eperlikőr
Családi, baráti összejövetelek egyik kedvence lehet a házi eperlikőr. Ehhez egy nagyobb befőttesüveget alaposan megpakolunk jól megmosott és lecsöpögtetett eperrel. Kristálycukrot (1 kiló gyümölcshöz 20 dekát) teszünk rá, és felöntjük az egészet vodkával. Kétnaponta megkeverjük, majd minimum két hét (ha hosszabb időre feledkezünk bele, az sem baj) elteltével leszűrjük, és várjuk vele a vendégeket.
A leggyorsabb dzsem
A legjáratlanabbak is bátran alkothatnak télire dzsemet az eperből. Feltéve, ha megígérik, köztünk marad, hogy a zselírozó segédanyagokra alapoztunk. Általában az 1:2 dzsemfixet, befőzőcukrot használjuk. Ezzel a gyümölcs íze megmarad, C-vitamin tartalma sem tűnik el teljesen, viszont elég édes is lesz.
1,2 kiló gyümölcs felét apróra vágjuk, a másik felét turmixoljuk. Az egészet összekeverjük fél kiló cukorral, egy tasak zselírozóval, felforraljuk, s három percig lobogni-rotyogni hagyjuk. Utána rögtön az alaposan kimosott és megszárított üvegekbe tölthetjük. Az üvegeket rakjuk mindig színültig, egy darabka folpackkal fedjük le, majd csavaros tetővel zárjuk. Fejre állítjuk pár percre, majd míg ki nem hűlnek az üvegek, többször átforgatjuk őket.
Az eperdzsemet is lehet bolondítani más ízekkel. Például reszelt citromhéjjal és a citrom levével kicsit savanyítani. Vagy ha különleges finomságot akarunk kapni, akkor reszelt gyömbérrel, friss tárkonnyal vagy akár citromfűvel, mentával is befőzhetjük. Ha kerül a mélyhűtőbe is az eperből, télen is lehet friss dzsemet varázsolni, fantáziánk szerint más gyümölcsökkel, fűszerekkel kombinálva.
Ha pedig félreteszünk pár kis üveggel valamely házi gyártmányunkból, már a karácsonyi ajándékról is gondoskodtunk júniusban. Az eperszörpöt, likőrt, dzsemet csak szépen felöltöztetjük ünnepi díszbe, és névre szólóan címkézzük. Mindenki örülni fog a nyáridézőknek.