Tojás: az élet jelképe
Az ünnepi ételszentelés hagyománya sok helyütt ma is él. Vasárnap délelőtt kosárral érkeznek az ünnepi misére a hívők. A sonkát, bárányt, kalácsot, bort és a tojást viszik megszenteltetni. Ezeket az ételeket veszik először magukhoz – hús vét - a hosszú böjtölés után. Az áldozati eledelek legrégebbike a tojás, ami az élet, az újjászületés jelképe.
S hogy a tojás se rontsa el az ünnepünket, figyeljünk arra, hol s milyet veszünk. A piacokon, boltokban ilyenkor hegyekben áll a tojás. Sokan esküsznek a friss, falusi tojásra, amit valahonnan, valaki szerezni tud… kérdés, mennyire megbízható a termelő.
Akár már keményre főzve, „hímezve”, festve is kaphatjuk. Nem veszélytelen vállalkozás, ha még oly praktikus is ilyet haza vinni.
Éppen a legfontosabbat nem tudjuk meg a tojásról: a nyilvántartási számsort, ami minden forgalomba kerülő darabon, dobozon rajta kell, hogy legyen.
A számok beszélnek. A sorban az első az állattartási technológia kódja: 0=biotojás, 1=szabadtartásból való, 2=alternatív vagy mélyalmos tartás, 3= ketreces tartás. A következő a sorban egy betűjel, ami a származási országot jelenti, Magyarország: HU. A következő számjelölés az állattartó telepek, megyék, vagy a főváros kódja. A hazai tojásokon 01-től 19-ig abc-sorrendben a megyéket jelölik, a 20 pedig Budapest. Szerepelhet még a sorban az állattartótelepek kétjegyű száma, s feltüntethetik az almok, istállók számát. Az eltarthatósági időt kötelező feltüntetni a csomagoláson, a dobozokon.
A szokásos főzési idő kemény tojásnál kb. 8-10 perc. Ha a sárgája szélén markáns zöld szegély tűnik fel, akkor bizony már kicsit elöregedett, de fogyasztható. Érdemes főzés előtt megkockáztatni a vízpróbát: vízzel telt edénybe csúsztatjuk a nyers tojásokat, a friss a tál alján marad, a kb. 10 napos már feljebb jön, a két hetesnél öregebb a víz színén lebeg.
A főzővízbe érdemes pici ecetet, pár csipet sót tenni, így könnyebben megpucolhatjuk a tojásokat. S innentől kezdve már kerülhet a sonka mellé, kalácskoszorúba, töltve a hidegtálra, kockára vágva, salátába reszelve.
Tipp: töltött tojás |
A tojásokat félbevágjuk, kiszedjük a sárgájukat. Összekeverjük majonézzel, vajjal, pici konyakkal, sózzuk, borsozzuk, és visszatöltjük a helyükre. Petrezselyemlevéllel, apróra vágott snidlinggel, medvehagymával díszítjük. Keverhetünk a sárgájához vaj helyett túrókrémet, vagy pépesített avokadót is, utóbbinál feltétlenül adjunk hozzá pár csepp citromlevet, csipetnyi curry port. |