Megnéztük mire számíthatnak Európa kis és nagygazdái.
A korábbi kompromisszummentes megközelítésén jócskán finomított az Európai Bizottság azok után, hogy év elején kontinensszerte hangos és több helyen durvulásig fajult agrártüntetésekkel jelezték a gazdák: jelen formájában nem elfogadhatóak az uniós klímacélok elérésére irányuló szabályok és elvárások.
Az uniós tagállamok több mint felét érintő agrártüntetések hátterében a Európai Unió 2020 óta formálódó „European Green Deal” (európai zöld megállapodás) húzódik meg, mely a jelenlegi agrárszektort és az unió import- és exportrendszerét is gyökeresen átalakítja.
A fő célokban nincs sok vita, így abban sem, hogy az EU gazdasága, szolgálatószektora, és lakossági energiahasználata mellett a mezőgazdasága is teljes mértékben klímasemlegessé váljon 2050-re. Jelenleg, tisztán a mezőgazdasági szektor (a területhasználatot, a területhasználat-változást és az erdőgazdálkodást nem számítva) körülbelül a teljes EU-s üvegházhatású gázkibocsátás 10 százalékáért felelős. Ám az egész élelmiszer-ellátási láncot tekintve – a termeléstől a feldolgozáson, szállításon, kiskereskedelmen, fogyasztáson át a hulladékig –, az arány jelentősen magasabb 30 százalékra rúg. A témáról bővebben az EUrologus tavaszi cikkében olvashat.
Az agrártüntetések óta eltelt 7 hónapban az EB sok tárgyalást folytatott a szférában érdekelt zöld szervezetekkel, szakértőkkel, gazdákkal és élelmiszeripari vállalatokkal. A riport fontosságát aláhúzandó személyesen az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen mutatta be szerdán a „Stratégiai párbeszéd az Európai Unió mezőgazdaságának jövőjéről” című dokumentumot.
Az EB elnöke szerint a gazdákkal folytatott stratégiai párbeszéd öt fő következtetése a következő: a legfontosabb a fenntartható és versenyképes jövőt célzó közös munka folytatása, a gazdák pénzügyi támogatása a fenntarthatósági átalakítások során, valamint a szektor ellenállóvá tétele a környezeti változások kihívásaival szemben. Emellett kiemelt még, hogy a jövő gazdagenerációi számára vonzóbbá kell tenni a mezőgazdasági munkát, mint karriert és támogatni a fiatal gazdák közt a zöldítés, klímaváltozás elleni fellépés kapcsán a tudás és tapasztalat megszerzését.
„Az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd a Bizottság új „mezőgazdasági és élelmezési jövőképét” hivatott alátámasztani, amelyet a Bizottság az első 100 napjában tervez bemutatni” – írja közleményében a Greenpeace. A szervezet uniós agrárpolitikai igazgatója, Marco Contiero azonban siet hozzátenni, a Greenpeace konkrét támogatásokat követel a Bizottságtól és sokkal konkrétabb lépéseket von der Leyentől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.