EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Arató László (EUrologus) 2024. május. 29. 09:33

Friss előrejelzés: tovább gyengült a szélsőjobb és a Fidesz, belehúzott a Tisza

Folytatódott a szélsőjobboldali pártok támogatottságának csökkenése Európában és a Fidesz tábora is egyenletesen apad. A populista, EU-szkeptikus erők azzal is gyengültek, hogy kizárták soraikból a német AfD-t, amelynek a képviselői így a következő Európai Parlamentben minden bizonnyal a függetlenek közé ülnek majd, így nem lesz ráhatásuk az európai nagypolitikára.

Európai parlamenti választások
Friss cikkek a témában

A tagállami közvélemény-kutatásokat, friss választási eredményeket európai szintre kivetítő civil szervezet, az Europe Elects az Euractiv hírportállal együttműködésben tette közzé legújabb előrejelzését, néhány nappal a választások előtt. Eszerint a 720 fős parlament összetétele a következő lehet (zárójelben a változás a jelenlegi képviselők számához képest):

  • Európai Néppárt: 180 (+2)
  • Szociáldemokraták: 138 (-2)
  • Liberálisok: 86 (-16)
  • Európai Konzervatívok és Demokraták (ECR): 75 (+7)
  • Identitás és Demokrácia (ID): 68 (+9)
  • Zöldek: 56 (-16)
  • Baloldal: 39 (+2)
  • Függetlenek: 78 (+29)

Az ECR és az ID az a két frakció, amelyek a szélsőjobboldali, konzervatív és EU-kritikus pártokat tömörítik. Az elmúlt hónapokban támogatottságuk folyamatosan csökken, különösen az ID veszített sok szavazót. Ebben az eredményben már benne van, hogy kizárták soraikból a német AfD-t, amelyet olyan vádak érnek, hogy az oroszokkal működnek együtt, Kínának kémkednek és szimpazitálnak a nácikkal.

Az is kiderül, hogy a hagyományos nagykoalíció, a néppárt, a szociáldemokraták és a liberálisok együttműködése továbbra is magabiztos többséget hozhat: 404 képviselővel további partnerek bevonása nélkül is döntő befolyásuk van. Ezt az együttműködést azonban felboríthatja, hogy a néppárti csúcsjelölt, Ursula von der Leyen koalíciós ajánlatot akar majd tenni a jelenleg az ECR-ben politizáló, az olasz kormányfő által vezetett Olaszország Fivéreinek. Ezt azonban a szociáldemokraták elutasítják, ilyen esetben nem akarnak a Néppárttal együttműködni.

Ami a magyarországi adatokat illeti: tovább folytatódott a Fidesz bázisának apadása. Mandátumszámra lefordítva mindez azt jelenti, hogy az elmúlt három hónapban egy-egy képviselői hellyel csökkent a támogatottsága a magyar kormánypártnak. Jelenleg kilenc EP-képviselőben reménykedhetnek, illetve érdemes ide számolni a biztos befutónak számító KDNP-s helyet, aki a Fidesz távozása után maradt az Európai Néppártban. Jelenleg 12 fideszes és 1 kereszténydemokrata képviselő van.

Magyar Péter pártja a semmiből tulajdonképpen hetek leforgása alatt olyan támogatottságra tett szert, amely hat képviselői helyet biztosít a TISZA Párt számára. A Demokratikus Koalíció három, a Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk pedig egy-egy politikust küldhet az uniós törvényhozásba a friss felmérés szerint.

Most először fordul elő az egész ciklusban, hogy a kutatásban a magyar kormánypárti EP-képviselők elveszítik a többségüket, 21 mandátumból csak 9+1-et tudnak megszerezni.

zöldhasú