EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2023. június. 14. 14:30

Letiltaná a térfigyelő kamerákról a mesterséges intelligenciát az Európai Parlament

Történelmi jelentőségű és a világon ezen a téren első szabályozásról szavazott az Európai Parlament a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. A javaslat többek között betiltja a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazását a közterületi arcfelismerő rendszerek használata során.

Történelmi jelentőségű és a világon ezen a téren első szabályozást fogadott el az Európai Parlament a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. A javaslat többek között betiltja a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazását a közterületi arcfelismerő rendszerek használata során.
Már szerdán este megkezdődnek az intézményközi tárgyalások az Európai Parlament a tagállamok között a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozás kapcsán. Mindez csak pár órával azt követeőn történik, hogy az EP elfogadta az erre a területre vonatkozó álláspontját.
A szabályok célja, hogy "elősegítsék az emberközpontú és megbízható mesterséges intelligencia elterjedését, és megvédjék az egészséget, a biztonságot, az alapvető jogokat és a demokráciát annak káros hatásaitól". A szabályok kockázatalapú megközelítést követnek, és kötelezettségeket írnak elő a szolgáltatók és az AI-rendszereket telepítők számára attól függően, hogy a mesterséges intelligencia mekkora kockázatot jelenthet. Ennélfogva tilosak lennének az olyan mesterséges intelligencia rendszerek, amelyek elfogadhatatlan szintű kockázatot jelentenek az emberek biztonságára, például a társadalmi pontozásra (az emberek társadalmi viselkedésük vagy személyes jellemzőik alapján történő osztályozására) használtak.
Az előbbiek értelmében a mesterséges intelligencia (AI) teljes tilalma mellett szavazott az Európai Parlament a közterületi  biometrikus megfigyelés, az érzelemfelismerés és a prediktív rendészet területén is. Ugyan voltak javaslatok különböző, "valós idejű" kivételekre, például eltűnt személyek felkutatása, terrorista támadások megelőzése és az európai elfogatóparancs alapján keresett bűnözők felderítése érdekében, de ezeket a módosításokat leszavazták.
A képviselők javaslata alapján a magas kockázatú alkalmazások besorolását olyan mesterséges intelligencia-rendszerekkel is kiegészítették, amelyek jelentős károkat okoznak az emberek egészségére, biztonságára, alapvető jogaira vagy a környezetre. Felkerültek erre a listára a szavazók és a választások kimenetelének befolyásolására használt mesterséges intelligencia rendszerek, valamint a közösségi média platformok által használt ajánlórendszerek.
Az alapmodellek szolgáltatóinak fel kell majd mérniük és mérsékelniük kell a lehetséges kockázatokat. Az ilyen modelleken alapuló "generatív mesterséges intelligencia rendszereknek", például a ChatGPT-nek meg kell felelniük az átláthatósági követelményeknek. Nyilvánvalóvá kell tenni, hogy a tartalom mesterséges intelligencia által generált volt  és biztosítaniuk kell az illegális tartalom generálása elleni védelmet.
Míg a Big Tech cégek saját alkotásaik miatt kongatják a vészharangot, Európa előrement, és konkrét választ javasolt az AI által jelentett kockázatokra
jelentette ki Brando Benifei, olasz szociáldemokrata képviselő, a jelentés társelőadója. A másik előadó, a román Dragos Tudorache úgy fogalmazott, hogy "az AI-törvény világszerte meghatározza az alaphangot a mesterséges intelligencia fejlesztésében és irányításában, biztosítva, hogy ez a technológia, amelynek célja, hogy az általa kínált hatalmas előnyök révén radikálisan átalakítsa társadalmunkat, fejlődjön és a demokrácia, az alapvető jogok és a jogállamiság európai értékeivel összhangban használják fel”.

Már szerdán este megkezdődnek az intézményközi tárgyalások az Európai Parlament és a tagállamok között a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozás kapcsán. Mindez csak pár órával azt követően történik, hogy az EP elfogadta az erre a területre vonatkozó álláspontját. A készülő szabályok célja, hogy "elősegítsék az emberközpontú és megbízható mesterséges intelligencia elterjedését, és megvédjék az egészséget, a biztonságot, az alapvető jogokat és a demokráciát annak káros hatásaitól".

A szabályok kockázatalapú megközelítést követnek, és kötelezettségeket írnak elő a szolgáltatók és az AI-rendszereket telepítők számára attól függően, hogy a mesterséges intelligencia mekkora kockázatot jelenthet. Ennélfogva tilosak lennének az olyan mesterséges intelligencia rendszerek, amelyek elfogadhatatlan szintű kockázatot jelentenek az emberek biztonságára, például a társadalmi pontozásra (az emberek társadalmi viselkedésük vagy személyes jellemzőik alapján történő osztályozására) használtak. Az előbbiek értelmében a mesterséges intelligencia teljes tilalma mellett szavazott az Európai Parlament a közterületi biometrikus megfigyelés, az érzelemfelismerés és a prediktív rendészet területén is.

Ugyan voltak javaslatok különböző, "valós idejű" kivételekre, például eltűnt személyek felkutatása, terrorista támadások megelőzése és az európai elfogatóparancs alapján keresett bűnözők felderítése érdekében, de ezeket a módosításokat leszavazták.

A képviselők javaslata alapján a magas kockázatú alkalmazások besorolását olyan mesterségesintelligencia-rendszerekkel is kiegészítették, amelyek jelentős károkat okoznak az emberek egészségére, biztonságára, alapvető jogaira vagy a környezetre. Felkerültek erre a listára a szavazók és a választások kimenetelének befolyásolására használt mesterséges intelligencia rendszerek, valamint a közösségi média platformok által használt ajánlórendszerek.

Az alapmodellek szolgáltatóinak fel kell majd mérniük és mérsékelniük kell a lehetséges kockázatokat. Az ilyen modelleken alapuló "generatív mesterségesintelligencia-rendszereknek", például a ChatGPT-nek meg kell felelniük az átláthatósági követelményeknek. Nyilvánvalóvá kell tenni, hogy a tartalom mesterséges intelligencia által generált volt és biztosítaniuk kell az illegális tartalom generálása elleni védelmet.

Míg a nagy techcégek saját alkotásaik miatt kongatják a vészharangot, Európa előrement, és konkrét választ javasolt az AI által jelentett kockázatokra

– jelentette ki Brando Benifei, olasz szociáldemokrata képviselő, a jelentés társelőadója. A másik előadó, a román Dragos Tudorache úgy fogalmazott, hogy "az AI-törvény világszerte meghatározza az alaphangot a mesterséges intelligencia fejlesztésében és irányításában, biztosítva, hogy ez a technológia, amelynek célja, hogy az általa kínált hatalmas előnyök révén radikálisan átalakítsa társadalmunkat, fejlődjön és a demokrácia, az alapvető jogok és a jogállamiság európai értékeivel összhangban használják fel”.

A tervek szerint az intézményközi tárgyalások még ebben az évben véget érnek, és az új jogszabály azt követően hatályba léphet.

zöldhasú
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.