Magyarország nem akadályozza meg a 9. szankciós csomagot és – feltételekkel – ahhoz is hozzájárult, hogy kétmiliárd euróval növelje az EU azt az alapot, amelyből eddig az ukránoknak szánt fegyverszállítmányokat finanszírozták. Ezzel párhuzamosan már ma este eldőlhet a magyar uniós források sorsa.
A külügyiminiszter brüsszeli sajtótájékoztatójára ezúttal is csak kormánypárti médiumok munkatársait hívták meg.
Szijjártó azt mondta, hogy a legfontosabb az újabb szankciók kapcsán, hogy “a magyar nemzeti érdek ne sérüljön, és az energiabiztonság ne kerüljön veszélybe”. Kijelentette, hogy ezeket a szempontokat sikerült érvényesíteni, s ezek “a dolgok jelenlegi állása szerint nincsenek veszélyben”. A külügyminiszter kiemelte, hogy az energetikai témájú, vagy a nukleáris ágazatot sújtó büntetőintézkedéseket sikerült elkerülni. Hozzá kell tenni, hogy a csomagban már a javaslat bejelentésekor sem volt ilyesmiről szó.
Szijjártó Péter többször is megemlítette a béke szükségességét, mert szerinte a szankciók következtében a gazdaság öles lépteket tesz a recesszió irányába, és súlyos energiaválság ütötte fel a fejét az egész kontinensen.
A tél is keménynek ígérkezik, a világ vezető politikusai egyre sűrűbben utalgatnak a nukleáris fegyverek használatára
– mondta, sőt, szerinte Brüsszelben a viták állása szerint a helyzet tovább romlik, a békére való törekvés háttérbe szorul, marad a háborús retorika, és "nagyon nagy baj, hogy a kudarcot vallott szankciók uralják a közbeszédet".
Azt mindenesetre megjegyezte a külügyminiszter, hogy ugyan a szankciós listára rá fog kerülni 141 név és entitás, azonban voltak olyanok, akiket a magyar kormány kihúzatott. Neveket nem említett, de azt mondta, hogy ezek a nevek
a kommunikációs csatornák nyitva tartása szempontjából fontosak.
Ma a magyar kormány hozzájárult ahhoz is, hogy az úgynevezett Európai Békekeret költségvetését 2 milliárd euróval megnöveljék. Ez az az alap, amelyből a tagállamoknak megtérítik az Ukrajnába szállított fegyverek árát. A magyar feltétel az volt, hogy máshová, például a migráció ellen küzdő országoknak is jusson a pénzből, és minden költéshez egyhangú döntésre legyen szükség. Szijjártó cáfolta azokat a híreket, hogy ezt a költségnövelést a magyar kormány vétózta vagy blokkolta volna. Úgy fogalmazott:
nem blokkoltunk, csak tárgyaltunk.
A külügyminiszter azt is bejelentette, hogy az ukránok nem tartanak igényt arra a 187 millió euróra, amelyet a magyar kormány küldött volna azért cserébe, hogy Magyarország nem vesz részt a 18 milliárd eurós uniós hitelnyújtásban.
A tagállamok megegyeztek abban, hogy – az ezirányú magyar vétót megkerülve – ha kell, akkor 26-os körben, Magyarország nélkül fogják a hitelt Ukrajnának bizosítani.
A külgyminiszteri értekezlet után a tagállamok nagykövetei ülnek össze, ahol többek között a magyar uniós forrásokról is szó lesz, sőt, döntés is várható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.