Az EU-s pénzekre is kihatással lehet, hogy a jogszabályokkal ellentétes kinevezési gyakorlatot folytat a Kúria elnöke. Az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a fejleményeket és évről évre felhívja erre a problémára a magyar hatóságok figyelmét.
Az Európai Bizottság is értesült a Magyar Helsinki Bizottság jelentéséről, amely az Országos Bírói Tanács (OBT) júliusi határozata nyomán megállapította: Varga Zs. András kúriai elnök több bírói álláshely esetében is törvénybe ütköző módon bírálta el a bírói pályázatokat.
A közérdekű adatigénylést keretében kikért dokumentumok szerint a Kúria-elnök 2021-ben kiírt 11 pályázat közül 5 esetben nem az első helyen rangsorolt bíró kinevezését (vagy áthelyezését) kezdeményezte. Ugyanakkor az elnök egyszer sem kereste meg az OBT-t, hogy annak egyetértését kérje a rangsortól való eltéréshez. Egy pályázat esetében pedig a negyedik helyre rangsorolt pályázót nyilvánította nyertesnek, amire a törvény még az OBT egyetértésével sem ad lehetőséget.
Nem sokkal korábban a brit Observer írt arról, hogy Varga Zs. András feleségét annak ellenére nevezték ki a Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégium tanácselnökének, hogy jóval kevesebb szavazatot kapott, mint a másik jelölt. A Fővárosi Ítélőtábla szerint minden jogszerű volt.
Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője a testület keddi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Bizottság éves jogállamisági jelentéseiben 2020-ban, 2021-ben és idén is többször felvetette a bírói kinevezések és különösen a Kúria elnökének kinevezési gyakorlatát, amely az igazságszolgáltatás függetlenségét veszélyezteti.
„Idén pedig konkrét ajánlásunk is van Magyarország számára ebben az ügyben” – tette hozzá a szóvivő, aki szerint folyamatosan figyelemmel kísérik a magyarországi eseményeket, így a Kúria körüli híreket is.
Ennek azért van jelentősége, mert ez az ügy is befolyásolja a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárást, amelynek pedig közvetlen kapcsolata van az uniós forrásokhoz való hozzáféréssel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.