Az EP-képviselők és az ukrán politikusok is a szankciók fokozására szólítottak fel.
Három ukrán politikus szólalt fel személyesen Brüsszelben, az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt. A testület eredetileg az Oroszországgal szembeni szankciókat vitatta meg, kiderült, sem az ukránok, sem az EP-képviselők nem elégedettetek az eddigi eredményekkel. Míg az európai politikusok az olaj- és gázembargót, illetve az orosz bankok teljes körű kizárását javasolták a SWIFT-rendszerből, a megtámadott ország képviselői további lépéseket is javasoltak.
A kelet-ukrajnai Melitopol 34 éves polgármesterét, Ivan Fedorovot március 11-én rabolták el az oroszok, és öt napig tartották fogva. Megkínozták, és vádat akartak emeltetni ellene azzal az indokkal, hogy náci szervezetekkel tart kapcsolatot. Fedorov most az EP-ben is elmondta, hogy a vádaknak semmi alapjuk nincs. Beszélt arról, hogy Melitopolban 2014-ben a lakosok egy európai út mellett döntöttek, javították az életkörülményeiket és szabad európaiaknak tekintették magukat. A város sorsa azonban mára megpecsételődött, sorra hagyják el a lakók, közöttük orvosok, mérnökök.
Federov felhívta az európai politikusok figyelmét, hogy ha nem sikerül megállítani az oroszokat Ukrajnában, akkor uniós városok kerülnek célpontba.
Az ukránok igazi hősök, katonáink is azok, egységben harcolunk, és biztos, hogy győzni fogunk
– jelentette ki Fedorov. Marian Mezencsevam az ukrán törvényhozás európai integrációs bizottságának tagja azt mondta, hogy a szankciók hatására az oroszok megélhetési költségei növekedtek. Javasolta, hogy az oligarcháiktól lefoglalt eszközök egy helyreállítási alapba kerüljenek, amelyet majd Ukrajna számára használhatnak fel.
Olena Komenko, a külső gazdasági kapcsolatokkal foglalkozó bizottság vezetője pedig arról beszélt, hogy minden szankciónak ki kell terjednie Belaruszra is. Szerinte nagy lépés lenne az orosz diplomaták kiutasítása, a vízumtilalom kiterjesztése a diplomata-útlevelekre és Oroszország kiszorítása a nemzetközi szervezetekből.
Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az uniós tagállamokon belül működnek a hamis információkat terjesztő csatornák, sőt, fel kell arra készülni, hogy a jövőben az oroszok a kulturális eseményeken terjesztik majd a propagandát és a dezinformációt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.