Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta a Pegasus kémszoftver felhasználásával foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság felállítását. A létrejövő bizottság többek között azt is vizsgálni fogja a magyar kormány jogszerűen használta-e a megfigyelési szoftvert.
635 igen szavazattal, 36 nem és 20 tartózkodás ellenében az Európai Parlament elfogadta azt az indítványt, mely a Pegasus-ügyet kivizsgálni hivatott bizottság felállításáról döntött. A létrejövő ad hoc bizottság fő célja az, hogy kinyomozza: sértettek-e uniós jogot a tagállamok, mindenekelőtt Magyarország és Lengyelország a kémszoftver felhasználása során.
A vizsgálóbizottság az ügyben is nyomoz majd, hogy felhasználták-e a szoftvert politikai célokra, például újságírók vagy politikusok megfigyelésére. A kémszoftverrel való visszaéléssel a magyar kormányt is vádolják hazai és nemzetközi szereplők. Emiatt az új európai parlamenti bizottság mandátuma arra is kiterjed, hogy áttekintse a lehallgatással kapcsolatos magyar jogszabályokat, például a nemzetbiztonsági törvényt és eldöntse, hogy a magyar állam tevékenysége ellentétes volt-e a hazai és európai joggal. A bizottság 38 tagját március 23–24-én nevezi ki az Európai Parlament, ezután kezdhetik majd meg a munkát.
A téma EU-s aspektusaival ebben a cikkében foglalkozott nemrég az EUrologus.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.