EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2022. március. 10. 11:18

Pegasus-botrány: az EP vizsgálóbizottsága a magyar helyzetet is vizsgálja

Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta a Pegasus kémszoftver felhasználásával foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság felállítását. A létrejövő bizottság többek között azt is vizsgálni fogja a magyar kormány jogszerűen használta-e a megfigyelési szoftvert.

635 igen szavazattal, 36 nem és 20 tartózkodás ellenében az Európai Parlament elfogadta azt az indítványt, mely a Pegasus-ügyet kivizsgálni hivatott bizottság felállításáról döntött. A létrejövő ad hoc bizottság fő célja az, hogy kinyomozza: sértettek-e uniós jogot a tagállamok, mindenekelőtt Magyarország és Lengyelország a kémszoftver felhasználása során.

A vizsgálóbizottság az ügyben is nyomoz majd, hogy felhasználták-e a szoftvert politikai célokra, például újságírók vagy politikusok megfigyelésére. A kémszoftverrel való visszaéléssel a magyar kormányt is vádolják hazai és nemzetközi szereplők. Emiatt az új európai parlamenti bizottság mandátuma arra is kiterjed, hogy áttekintse a lehallgatással kapcsolatos magyar jogszabályokat, például a nemzetbiztonsági törvényt és eldöntse, hogy a magyar állam tevékenysége ellentétes volt-e a hazai és európai joggal. A bizottság 38 tagját március 23–24-én nevezi ki az Európai Parlament, ezután kezdhetik majd meg a munkát.

A téma EU-s aspektusaival ebben a cikkében foglalkozott nemrég az EUrologus.

zöldhasú
Címkék
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.