Az Európai Parlament állásfoglalásban mondta ki, hogy az Európai Bizottságnak a tagállami választási naptártól független meg kell védenie az uniós költségvetést a jogállamiság megsértésével szemben. A Fidesz az LMBTQ-propagandát emlegeti.
Az Európai Bíróság február 16-án mondta ki, hogy a költségvetési feltételrendszerről szóló rendelet megfelel az uniós jognak és alkalmazható. Ezzel elutasították a jogszabály megsemmisítésére vonatkozó magyar és lengyel keresetet. Az Európai Parlament az ítélet kapcsán egy állásfoglalásban összegezte a véleményét. Ebben leszögezik, hogy az Európai Bizottságnak az érintett tagállamok írásbeli értesítésével azonnal el kell kezdenie a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszer alkalmazását. A Parlament hangsúlyozza, hogy „legfőbb ideje”, hogy a Bizottság teljesítse a Szerződések őreként rá háruló feladatokat, és azonnal reagáljon a jogállamiság elveinek egyes tagállamokban zajló súlyos megsértésére, amely komoly veszélyt jelent az Unió pénzügyi érdekeire.
A képviselők szerint az oligarchikus struktúrákkal szembeni tétlenség az egész Európai Uniót gyengíti. Biztosítani kell, hogy az adófizetők pénze soha ne kerülhessen az Unió közös értékeit veszélyeztetők zsebébe, hangsúlyozzák.
Az állásfoglalás megjegyzi, hogy 2021 októberében a Parlament keresetet indított a Bíróság előtt a Bizottság ellen annak „időhúzási kísérlete” miatt és azért, mert nem alkalmazta a rendeletet és ezzel mulasztást követett el. A képviselők hangsúlyozzák, hogy a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszert mind az uniós költségvetésre, mind a Next Generation EU-ra alkalmazni kellene. Ugyanakkor azt is megerősítik, hogy egy ilyen eljárás nem sodorhatja veszélybe a végfelhasználók érdekeit.
A képviselők 478 szavazattal, 155 ellenszavazat és 29 tartózkodás mellett fogadták el az állásfoglalást.
Nem támogatták az indítványt a fideszes képviselők. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja szerint „elfogadhatatlan, hogy a baloldal háborús helyzetben is csak a politikai zsarolással foglalkozik. A baloldali politikusok ahelyett, hogy minden eszközzel Lengyelország és Magyarország küzdelmét támogatnák az Ukrajnából érkező menekültek ellátásában, ezeket az országokat politikai okok miatt továbbra is uniós forrásaik zárolásával fenyegetik.”
A magyar kormánypárti politikusok úgy látják, hogy az Európai Unió Bírósága politikai ítéletet hozott februárban a magyar gyermekvédelmi törvény miatt. „A döntés élő bizonyítéka annak, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával. Az ítélet egy újabb nyomásgyakorlás hazánk ellen, mert a nyár folyamán elfogadtuk a gyermekvédelmi törvényünket” – jelentik ki. Majd azt is írják: „Brüsszel nem akar belenyugodni abba, hogy Magyarország nem enged a nyomásgyakorlásnak, a gyermekeket célzó LMBTQ-propaganda megállítására is törvényt hozott, sőt még népszavazást is kiírt.”
Ujhelyi István szocialista EP-képviselő azonban úgy látja: „a parlamenti dokumentum azt is világossá tette, hogy a jogállamisági kritériumoknak mind az uniós hétéves költségvetés esetében, mind a helyreállítási alapok esetében is érvényesülniük kell.” Ujhelyi szerint azzal, hogy „a Fidesz semmibe veszi az európai értékeket és előírásokat, valamint tűri, sőt szervezi az állami szintű korrupciót, veszélyezteti a Magyarországnak járó, összesen mintegy 15 ezer milliárd forintnyi támogatás mielőbbi és hatékony lehívását.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.