EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. október. 29. 16:54

Uniós perpatvar: az EP beperelte az Európai Bizottságot

Ígéretéhez híven pert indított az Európai Parlament a jogállamisági mechanizmus alkalmazásának elmaradása miatt.

A hírt David Sassoli, az EP elnöke közölte, hozzátéve, hogy a pénteki napon a parlament jogi szakszolgálata eljuttatta a keresetet az Európai Bírósághoz.

Azt várjuk az Európai Bizottságtól, hogy következetesen járjon el, és tartsa be azt, amit von der Leyen elnök a legutóbbi plenáris vitánk során kijelentett erről a témáról. A szavakat tettekre kell váltani

- mondta Sassoli a döntés kapcsán.

 

A jogállamisági mechanizmust az uniós költségvetés védelmére hozták létre a tagállamok - heves magyar és lengyel tiltakozás közepette. A rendelet lehetőséget ad arra, hogy bármelyik uniós tagállamtól megvonják a közösségi forrásokat, ha az adoitt országban a jogállamiság sérelme veszélyezteti az EU pénzügyi érdekeit.

 

Az utolsó csepp az lehetett a phárban, hogy egy héttel ezelőtt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egyértelművé tette: az Európai Bíróság ítélete előtt nem indítanak eljárást, legfeljebb olyan leveleket küldenek a fővárosokban, amelyekben információkat kérnek. Von der Leyen azzal próbálta lenyugtatni a kedélyeket, hogy egyetlen ügy sem vész el, a testület minden gyanús esetről aktát fog nyitni.

 

A magyar és a lengyel kormány idén márciusban szintén az Európai Bíróság előtt támadta meg a jogállamisági rendeletet és kérték a jogszabály megsemmisítését. Abban az ügyben jövő év elejére várható ítélet. Az Európai Parlament mostani keresetindításának inkább politikai üzenete lehet, ebben az ügyben ugyanis majd csak évek múlva születhet ítélet. Szakértők szerint erpősen kérdéses, hogy megállnak-e a bíróság előtt a parlament jogi érvei, arról nem beszélve, hogy akkorra már jó eséllyel okafogyottá válik a jogvita.

zöldhasú
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.