EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. szeptember. 03. 11:25

200 millió oltást szállít az AstraZeneca, miután peren kívül megállapodott az EU-val

Így elérik az elővásárlási szerződésben foglalt 300 millió vakcinát, a brüsszeli bíróságon folyó pert pedig lezárják.

200 millió koronavírus elleni oltást szállít az AstraZeneca gyógyszercég az EU-nak jövő március végéig, a késedelmes szállítások miatt indított pert pedig megszüntetik – állapodott meg az Európai Bizottság és a vállalat az uniós intézmény pénteken kiadott közleménye szerint.

A megegyezés értelmében

az brit–svéd gyógyszergyártó szeptember végéig 60 millió, az év végéig további 75 millió oltást fog az EU-nak szállítani, 2022 első negyedévében pedig újabb 65 milliót.

Ezzel elérik az EU-val tavaly augusztusban kötött elővásárlási szerződésben foglalt 300 millió dózist, így a brüsszeli bíróságon folyó pert azonnal ejteni lehet.

Az EU és a gyógyszergyártó konfliktusa még januárban kezdődött, mikor a cég bejelentette: egyik gyárának csökkent a termelési kapacitása, és a keretszerződésben vállaltnál kevesebb oltást fog szállítani, ám eközben a brit kormánnyal kötött szerződését teljesítette.

A Bizottság áprilisban döntött úgy, hogy beperli a vállalatot, mert szerződésben vállaltnál kevesebbet szállított, és azt is késve. Az AstraZeneca 2021 első negyedévére 120 millió adag oltást vállalt, ebből csak 30 milliót szállított le, majd bejelentette, hogy második negyedévre ígért 180 millió adagból pedig csak 70 millióra számíthat az EU. Végül a nyár végéig mintegy 100 milliót hoztak.

A jogi vita középpontjában a szerződésben szereplő "minden észszerű erőfeszítés" kifejezés állt, amelyet a felek igen különbözően értelmeztek. A brüsszeli bíróság júniusban hozott első ítéletét is mindketten győzelemként fogták fel.

Az per szeptemberben folytatódott volna, de a mostani megegyezés értelmében az ügyet lezárják.

zöldhasú
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.